„Od začátku prázdnin jsme zatím provedli 21 kontrol na dětských táborech. Žádné závady nebyly zjištěny,“ informovala krajská hygienička Lenka Šimůnková.

Hygienici dělají kontroly preventivně, z vlastní iniciativy, ale také na oznámení. Letos jim zatím přišly dva podněty. Na jednom z táborů zaznamenali hygienici několik dětí v péči táborového zdravotníka. Jednalo se ale podle nich o potíže z přehřátí.

Pořadatelé táborů, kterých se účastní více než 30 dětí, mají povinnost své pobyty předem hlásit. „Letos nám bylo v Ústeckém kraji prozatím nahlášeno 109 běhů táborů,“ pokračovala Šimůnková. Pořadatelé je ale hlásí průběžně, za celé prázdniny bude dětských pobytů v regionu mnohem více.

Životní vášní Jana Malého jsou lodě. Během svého života na nich působil jako plavčík, lodník, kormidelník, od 32 let pak jako kapitán.
Večery a rána na mlhavé řece, to je nádhera, vzpomíná na život na lodi Jan Malý

Z prvních kontrol tak vyplynulo, že téměř vše funguje tak, jak má. Objevila se ojediněle prý pouze drobná, hlavně administrativní pochybení. Hygienici proto prozatím nemuseli, na rozdíl od předchozích let, žádný tábor kvůli problémům ukončit, neudělili zatím ani žádnou pokutu.

Kontroluje se i program

Kontrolu už má za sebou tábor v Oparenském údolí na Lovosicku. Parta kolem Petra Kubeše pořádala již 23. ročník svého oblíbeného pobytu. „Kontrola hygieniků u nás proběhla, byla důkladná, vše jsme ale měli v pořádku. Kontrolovali nejen dokumentaci, ale také stravování, chatky nebo program dětí,“ uvedl Petr Kubeš. V Oparně tento tábor probíhal do poloviny července.

Že jsou kontroly důkladné potvrzuje i krajská hygienička. Prověřuje se kvalita vody i jídla, dodržování všech hygienických nařízení, nebo také skladování potravin a postupy při vaření. Dívají se rovněž na program, zda je pro děti vhodný. Hygienici se zaměřují na vybavení areálů, na umývárny nebo toalety, ale i to, kde děti bydlí. Prověřují se táborové lékárničky a „papíry“, tedy vedení zdravotnické dokumentace, bezinfekčnost, posudky o zdravotní způsobilosti dětí i dospělých.

Spánek na slunci může přinést nepříjemné zdravotní komplikace.
Úžeh není úpal. Poznejte rozdíl a způsob, jak se vyhnout letním potížím

„Kontrolujeme například i výskyt klíšťat, zda jsou jejich kousnutí zaznamenána, dobře zapsaná do zdravotní dokumentace dětí. Musím potvrdit, že letos je jejich aktivita poměrně vysoká,“ dodala Lenka Šimůnková.

Tereza Pracková klíště na táboře v Opárně měla, její matka to v pořádku našla mezi dokumenty z tábora. „Byl tam obrázek, kde bylo naznačeno, kde klíště bylo. Také to bylo popsané, včetně toho, kdy bylo vyndáno,“ popsala Lucie Pracková. Takový postup je podle hygieniků správný.

V loňském roce musely být děti navíc na táborech testovány na koronavirus, letos tato povinnost odpadla.