Dvě odkryté hrobky, tři poničené rakve, rozházené ostatky mrtvých. Taková spoušť zůstala po řádění zatím neznámých zlodějů na šluknovském hřbitově.

Kdy přesně se zloději do starých německých hrobek dostali, není jasné. Podle policie se to stalo v uplynulých čtrnácti dnech. Poškozené hrobky objevil správce hřbitova. Ukázalo se, že vandalové  vnikli do dvou hrobek. Přitom měli dost silný žaludek na to, aby manipulovali s lidskými ostatky.

„Několik z nich dokonce poškodili," popsala otřesný případ policejní mluvčí Petra Trypesová.

Podle informací Děčínského deníku se zloději pokusili vniknout ještě do jednoho hrobu, to se jim ale již nepovedlo. Vybrali si ty hroby, 
o které se dlouho nikdo nestaral. Zloději totiž spoléhali především na to, že o ně již nepečují žádní pozůstalí.

„Jsou to staré hroby, do kterých se nepohřbívá téměř sto let. Podle mne šlo o zloděje, kteří hledali zlato nebo šperky. Je to otřesné, jak se lidé nezastaví vůbec před ničím. Neskutečný hyenismus," nezastíral rozhořčení nad hrůzným činem neznámých zlodějů místostarosta Šluknova Jiří Beneš.

Kolik jich bylo?

Pravděpodobně se ale nejednalo o osamoceného zloděje. Hrobky jsou totiž uzavřeny velmi těžkými kamennými deskami.

Po odsunutí mnohametrákových desek zloději poničili v hrobkách tři cínové rakve 
a ostatky rozházeli po hrobce. Jak moc byli při svém lupu úspěšní, kriminalisté zatím nevědí.

„Událost je šetřena jako neoprávněné otevření hrobu nebo urny s lidskými ostatky. Takovým pachatelům hrozí až dva roky vězení nebo zákaz činnosti," dodala policejní mluvčí.

Policisté nechali obě hrobky krátce po pořízení dokumentace opět uzavřít.

„Požádali naše technické služby, zda by nebylo možné opravit poškozené cínové rakve a hrobky znovu uzavřít, aby do nich nikdo nemohl vstoupit," doplnil šluknovský místostarosta Beneš.

Řádili i jinde

Ve stejný den policisté našli také vykradené hrobky v Trmicích na Ústecku. Stejně jako ve Šluknově se neznámí pachatelé vloupali do starých německých hrobek.

O ty se totiž poměrně často nikdo nestará. V Trmicích byli zloději ale mnohem aktivnější než ve Šluknově. Odsunuli totiž deset desek z osmnácti hrobů.

Narušení klidu zesnulých bylo zaznamenáno i na hřbitově na Střekově a v Krásném Březně. Tady se pachatelé zmocnili 78 kovových rámů 
s prosklenými dvířky od kolumbárií, které vytrhli z hmoždinek se šrouby.

Aférou s vykradači hrobů žilo loni Litoměřicko a Ústecko, kde se dva zloději zaměřili na zlato, které našli v hrobkách.

Po náročném pátrání je nakonec policisté dopadli. V dílně dokonce našli šperky, medaile, křížky, ale i zlaté zuby, které otrlí zloději vytrhávali zemřelým přímo z úst. Policii se ale během vyšetřování nepodařilo prokázat, že pocházejí z desítek vykradených hrobů.

I přesto se ale oba zloděje  podařilo postavit před soud, kde vyfasovali osmnáct a dvacet měsíců. Ve vězení si ale dlouho nepobyli. Vztahovala se totiž na ně lednová amnestie prezidenta Václava Klause a oba vykradači hrobů jsou tak v současné době na svobodě.