Krásné dětské hřiště
v Bělé se postupně mění v torzo. Již druhým  rokem jej totiž vždy před Vánoci navštívili zloději a odnesli si jeho část.

Přelézt plot, odmontovat část hřiště a rychle zmizet. To je jejich způsob. Poprvé přišli zloději na dětské hřiště v Bělé loni v prosinci. Tehdy si odnesli domeček. A také letos se počítají škody na tisíce.

„Domeček se nám podařilo nahradit, protože nám rodiče věnovali jiný. Letos si zloději přišli pro skluzavku. Ta byla napevno přimontovaná, navíc je celé hřiště zamčené za plotem. Nevím, co to může být za lidi, že kradou dětem hřiště," kroutí nechápavě hlavou Hana Pacinová z Mateřského centra Bělásek.

Mateřské centrum hřiště před více než osmi lety u Besedy v Bělé postavilo. Tehdy vyšlo na téměř půl milionu korun. Jenom herní prvky tehdy vyšly na téměř sto tisíc korun.

„Nejrůznější hrady, prolézačky nebo skluzavky jsou poměrně drahé. Pokud chceme mít hřiště veřejné, tak je nutné mít všechny tyto prvky certifikované. Jsou proto výrazně dražší, než pokud si člověk nechá udělat hřiště od nějakého truhláře u sebe na zahradě," vysvětluje Pacinová.

Dětské hřiště v Bělé je mezi rodiči i jejich dětmi poměrně dost oblíbené.

„Je to zvláštní, že vždycky přijdou zloději před Vánoci. Asi chtějí ušetřit za dárky. Jen nevím, na čem si teď budou hrát děti u mateřského centra," říká jedna z pravidelných návštěvnic Běláska.

Velkým problémem hřiště v Bělé je také jeho umístění. Je totiž na poměrně temném místě, kam příliš mnoho lidi během večera či brzké noci nepřijde.

„Domluvili jsme se proto 
s městskou policií, že k nám budou zajíždět hlídky a kontrolovat, jestli se zde něco neděje," dodává Hana Pacinová.

Bělské mateřské centrum ale nechce zůstat dlouho bez hřiště. Již na jaře by na něj opět mohly vyběhnout děti. Bude to stát ale nemalé peníze, kterých se podobným občanským sdružením nedostává.

Nová skluzavka by měla vyjít na necelých deset tisíc, nyní nezbývá, než na její pořízení nalézt peníze.
Podobným problémům, jako má bělské hřiště, se vyhne řada hřišť přímo ve městě. Jsou buď přímo uprostřed velkých sídlišť, kde je živo, nebo na ně dohlíží kamera městské policie.

Takový dozor má například dětské hřiště na Labském nábřeží nedaleko kruhového objezdu u Mototechny.