Olympic na Labefestu, Dan Bárta & Illustratosphere na festivalu Kamen!ce nebo Wohnout na HoumrFestu. To je jen krátký výčet toho, jaké akce se chystají a kterých interpretů se jejich fanoušci dočkají. Hudební léto na Děčínsku toho přinese mnohem více.

Jednou z největších a nejbližších letošních akcí jsou děčínské slavnosti, které nabídnou čtyři víkendy plné zábavy. Jejich nedílnou součástí je hudební festival Labefest, který se tradičně odehraje na Smetanově nábřeží pod děčínským zámkem. Městské slavnosti odstartují v pátek 17. května ve 20.30 pochodňovým průvodem městem. První víkend nabídne dvoudenní Historický trh májový, který se letos kvůli rekonstrukci Dlouhé jízdy přesune do jižních zámeckých zahrad, v sobotu bude zároveň probíhat od 15.00 na Mariánské louce Středověká bitva o město Děčín. „Můžete se těšit na ukázku středověkého života, téměř zapomenutá řemesla, sokolníky a mnoho dalšího. Městečko bude přístupné veřejnosti po celou dobu konání trhů,” lákají pořadatelé.

Dále je v sobotu na programu přehlídka volnočasových aktivit dětí Mladé Labe nebo 53. ročník mistrovství floristů Děčínská kotva, kdy si díla budou moci lidé prohlédnout v jižních zahradách a Knihovním sále zámku od pátku do neděle mezi 9. a 17. hodinou.

Zahájení turistické sezony v Děčíně.
Food festival nebo Run fest. Zahájení turistické sezony v Děčíně se blíží

Druhý víkend slavností bude patřit hlavně dřevosochání, při němž každoročně vznikají dřevěné sochy, lavičky nebo třeba betlém, které následně zdobí město. Na práci sochařů se budou moci lidé přijít na Mariánskou louku podívat 25. a 26. května. Tradičně na místě najdou i stánky s občerstvením, poslechnou si živou hudbu a děti si užijí hry a soutěže na Běláskovém klání. Chybět nebude Jízda na pohodu, přehlídka veteránů, která bude letos k vidění na parkovišti u knihovny a poté vyrazí na spanilou jízdu městem. V neděli 26. května si pak děti užijí Den plný her ve sportovním areálu na Starém Městě, ti starší mohou zamířit na Smetanovo nábřeží, kde je čeká Den nejen pro seniory. 

Předposlední víkend slavností, v pátek 31. května a v sobotu 1. června, se lidé dočkají Labefestu, na který letos zavítá rocková legenda Olympic, hvězdy tuzemské rapové scény Yzomandias a Marpo & TroubleGang nebo populární skupina Mig 21 v čele s Jiřím Macháčkem. Dále se návštěvníci mohou těšit na hitmakera Xindla X, navrátilce Imodium či kapely Doctor Victor, Post-it nebo Five O Clock Tea a další. I letos oblohu v pátek večer rozzáří ohňostroj.

Akce na Děčínsku: 

Letos festival nabídne nově druhou stage na Mariánské louce. „Na Mariánské louce nebude chybět opět chill-out zóna s doprovodným programem. Pro ty, kteří hledají relaxaci a harmonii, bude k dispozici bosonohý chodník, originální výzdoba nebo dopolední workshop s možností meditace,“ uvedla PR manažerka Martina Jablanovská. Pro mladší účastníky bude na Mariánské louce lákadlem sobotní Adrenalin Challenge Kids. „Oblíbená aktivita bude letos vyhrazena pouze pro děti. Ty v jejím rámci absolvují deset disciplín včetně minitraversu inspirovaného dospělými,“ doplnila s odkazem na adrenalinové klání pro dospělé Adrenalin Challenge.

Děti si užijí také divadelní představení či soutěže. Zájemci budou moci porovnat své znalosti ve festivalovém kvízu. „Pro zajištění pohodlí všech návštěvníků festivalu bude samozřejmostí široká nabídka jídla a pití, a to včetně pohodlného posezení či poležení. Dostupné budou i stánky se zmrzlinou, cukrárna a čajovna,“ sdělila Jablanovská.

Poslední víkend děčínských slavností bude patřit sportu, na Smetanově nábřeží se v sobotu 8. června uskuteční Labský streetballový pohár. V neděli 9. června pak doběh závodu Run Labe Run. V sobotu 15. června se ještě uskuteční překážkový závod Predator nebo ochutnávka vín v Křížové ulici během akce Den v růžovém. 

Olympic na Labefestu v Děčíně. Ilustrační foto
Xindl X, Mig 21 nebo Olympic. Podívejte se na program Labefestu v Děčíně

Od čtvrtka 6. do soboty 8. června pak obsadí historické centrum České Kamenice další ročník hudebního festivalu Kamen!ce. Fanoušci se mohou těšit na Dana Bártu & Illustratosphere, PSH, Bert & Friends, Pam Rabbit, Berlin Manson ze Slovenska, Teenage Dads z Austrálie, Davida Krause & Gypsy Brothers a další kapely a zpěváky. Chybět nebudou po celé tři festivalové dny ani filmy, výstavy, divadlo, program pro děti a seniory, food zóna nebo jóga.

Známé interprety přivezou na Děčínsko také slavnosti ve Velkém Šenově, které se uskuteční v sobotu 13. července. Celý program začne už v 11 hodin, v rámci Šenovských slavností vystoupí na náměstí Ilona Csáková, Jakub Děkan, Markéta Konvičková, Roman Horký a Kamelot, Michal Horák nebo Kabát revival Varnsdorf.

Už 30. ročník Houmrova triatlonu a 15. ročník HoumrFestu pak přinese dva dny sportu dětí a dospělých i hudební vystoupení v Jiříkově. Letos se lidé v pátek 2. a v sobotu 3. srpna dočkají, stejně jako na Labefestu, skupiny Mig21, dále zahrají Wohnout, Visací zámek, Post-it, Tribute Olympic, Vltava, Michal Horák, Těla a další. 

Další (nejen) hudební akce na Děčínsku:
• sobota 20. dubna - Zahájení turistické sezony - Smetanovo nábřeží, Děčín
• sobota 4. května - Májové slavnosti - Zámecký park, Jílové
• sobota 18. května - Kocouří kouř - Pivovar Kocour, Varnsdorf
• pátek 24. května - Majáles Česká Kamenice - park u Mariánské kaple, Česká Kamenice 
• pátek 14. června - Rockfest Růžová - Růžová (směr Kamenická Stráň)
• sobota 15. června - Hornopodlužský Vlekfest - U vleku, Horní Podluží
• sobota 22. června - Benešovský Slunovrat - náměstí Míru, Benešov nad Ploučnicí
• sobota 22. června - Rockfesťák - Zámek Jílové
• sobota 29. června - Food Day festival - Zámek Děčín
• pátek 5. července - JenTak fest - u Varnsdorfského rybníku
• sobota 13. července - Kooperativa tour - Čechomor a Martina Pártlová - Zámek Děčín
• sobota 27. července - Food festival Šluknov - Zámecký park, Šluknov
• sobota 27. července - Janovská rocková lávka - u rybníku v Janově
• sobota 3. srpna - Rockový nálet - Pivovar Sever, Děčín