S příchozí oblevou mají stálé neklidnější spaní obyvatelé tří domů v děčínské Riegrově ulici. Mají totiž strach, co se svahem nad jejich zahradami udělá tání desítek tun sněhu. Už dříve tam voda stahující se ze stráně pod parkovištěm u nemocnice začala narušovat stabilitu podloží. Stovky kubíků zeminy tak začaly sesuvem ohrožovat nejen altánky a další drobné stavby na zahradách, ale i samotné domy.

„Ty obavy se teď samozřejmě násobí ještě víc. Sníh se od minulé soboty mění ve vodu a ta je pro nás hrozbou číslo jedna,“ ukazoval starostlivě na trhliny v opěrné zdi spolumajitel domu číslo 39 Radek Kotrba. Na zahradě má měřící zařízení, které zaznamenalo další pohyby ve svahu.

Eliminovat riziko jeho sesuvu mají některá ochranná opatření, která nechalo a průběžně nechává zajistit město Děčín. Problém s odtékající vodou narušující stabilitu svahu začíná totiž právě na městských pozemcích. Prvním krokem se už v závěru loňského roku stalo odčerpávání vody z kumulační studny. Z ní kdysi dešťová voda odtékala do kanalizace. Došlo ale k narušení odtokové trasy a voda začala prosakovat do okolních pozemků.

„Od spodní části svahu začali pracovníci odborné firmy na parcele jednoho majitele tamních domů budovat novou trasu pro odvodnění. Jsou to výkopy až pět metrů hluboké, do kterých uloží potrubí, které bude vodu odvádět do kanalizačního systému. Půjde o poměrně náročnější zásahy do terénu, které ještě nějakou dobu potrvají,“ vysvětlil vedoucí magistrátního odboru místního hospodářství a majetku města Tomáš Martinček.

Další postup záchranných prací stanovuje zpracovaný projekt a také se bude odvíjet od poznatků, které přinese odborná studie hydrogeologa. Jeho návrhy na řešení vzniklé situace město očekává v únoru. Zatím dobrovolní hasiči podle potřeby pokračují v pravidelném odčerpávání vody, aby zabránili jejímu odtékání do svahu nad třemi nejohroženějšími domy s jedenadvaceti bytovkami v Riegrově ulici.

„Vypořádat se s těmi nastalými těžkostmi by bylo nad naše síly a možnosti. Proto oceňujeme pomoc města a vstřícnost pracovníků magistrátu. I tak nás všechny čeká ještě hodně obav a starostí,“ poznamenal spolumajitel jednoho z ohrožených domů Radek Kotrba.

Kromě toho, že úkoly vyplývající ze svízelné situace průběžně řeší krizový štáb, zabývali se v tomto týdnu nastalými problémy znovu také děčínští radní.

„Seznámili jsme s postupem záchranných prací a projednávali další technická i jiná opatření, která musí následovat,“ uvedl primátor Vladislav Raška.

Ještě před nějakými dvěma týdny se prvotní úvahy o finanční náročnosti zabezpečení svahu vybudováním nového systému odvodnění městských pozemků pohybovaly v řádu statisíců korun. Teď už je zřejmé, že celá záležitost bude podstatně dražší.

„Hovoří se o částce nejméně tři miliony korun. Konečná suma bude ale s největší pravděpodobností ještě vyšší. Protože daný problém chceme řešit komplexně, aby se podařilo zabránit opakování podobných potíží, může se výsledná suma vyšplhat až na šest milionů. V tuto chvíli ale není otázka peněz tím prvořadým hlediskem. Prioritou je zažehnat všechna rizika poškození tamních domů, které svah ohrožuje,“ dodal děčínský primátor.