Včera totiž skončila první fáze sanace skalního bloku, který hrozil zřícením. „Provedení první fáze sanace bylo nezbytné pro zajištění bezpečného průchod,“ řekl ředitl Správy Národního parku České Švýcarsko Pavel Benda. Náklady na odtěžení části nestabilního skalního bloku a jeho odlehčení dosáhly téměř pěti milionů korun a byly uhrazeny z rozpočtu Ministerstva životního prostředí.
Otevření silnice je velkou úlevou především pro lidi, kteří ve Hřensku žijí. „Konečně se opět část Hřenska vrátí do České republiky a zbytek obce bude mít spojení se světem,“ netajil radost hřenský starosta Josef Černý a dodává, že bude trvat určitě několik týdnů, než se rozkřikne, že je cesta z Německa opět volná.
Odtěžením části skály však sanační práce nekončí. Nyní přijde na řadu připevnění skalních šupin pomocí ocelových prutů a injektáž. „Tyto práce ale můžeme dělat za plného provozu,“ doplnil mluvčí parku Tomáš Salov.
„Po vytvoření základních podmínek pro obnovení provozu na mezinárodní silnici se nyní soustředíme na získání dotačních prostředků na zajištění zbytku staré lomové stěny,“ uvedl Pavel Benda.
Hřenská silnice je uzavřená od loňského 10. prosince, kdy se opět rozezněla čidla hlásící nebezpečný pohyb skalního bloku. Před prosincovou uzávěrou byla silnice v provozu pouze několik týdnů.