Na prostranství před hřenským kostelem se v úterý sešlo několik desítek lidí. Chtěli být svědky události, která se opakuje jen jednou za desítky let. „Letos slavíme 30 let svobody. A zvony jsou poslové svobody,“ řekl generální vikář Martin Davídek krátce před tím, než se posvěcené zvony vznesly do výšky do věže. Ta je tak po 77 letech znovu kompletní. Jeden z dvojice zvonů byl totiž v roce 1942 odvezen a roztaven pro válečné potřeby Třetí říše.

Výroba nového zvonu je složitá a časově náročná. Od prvního návrhu k odlití zpravidla uplynou i tři měsíce. Hřenský zvon je vyrobený tak, aby zvukově souzněl s tím původním. „Nejprve je nutné udělat výpočet tónů, následně výkres a šablonu na vnější a vnitřní část zvonu,“ popsal Petr Rudolf Manoušek začátek vzniku téměř šedesátikilového nástroje, který zdobí znak Hřenska jako objednatele.

Teprve poté je možné začít vytvářet voskovou formu, která se otiskne do hlíny. Při jejím vypalování vosk vyteče a vytvoří negativní formu. Do ní je pak možné nalít zvonovinu.

Petr Manoušek je jediný, kdo toto historické řemeslo v České republice zvládá. I přesto ale jeho nové zvony v Čechách nevznikají. Jezdí je odlévat do Nizozemska, protože jeho původní dílnu na pražské Zbraslavi nebylo možné po ničivých povodních v roce 2002 kvůli chybějícím povolením obnovit.

Náročná oprava

Druhý ze zvonů, který byl v úterý vyzdvižen do věže, se do Hřenska vrátil po několika měsících. Jedná se totiž o původní zvon, který v roce 1924 vyrobilo chomutovské zvonařství Herold. Váží více než 100 kilogramů, spolu s dřevěným křížem a ocelovým rámem se jeho váha vyšplhala na 120 kilogramů.

„Je zázrak, že přežil válečné rekvizice. Nebyl ale příliš používaný, takže nebyl v ideálním stavu,“ poznamenal Manoušek, který jej od září opravoval. Zvon dostal v jeho dílně správnou dřevěnou hlavu a nové srdce. Bylo ho potřeba také očistit.

Na oba zvony se bude provizorně zvonit ručně tak, jak se to dělalo v uplynulých staletích. Až bude do kostela zavedena elektrický přípojka, přibude do zvonice také elektrické zařízení na zvonění.

Umístění nástrojů do věže kostela svatého Jana Nepomuckého je dalším krokem při jeho renovaci. Obec jej nedávno převzala od církve a zavázala se ho postupně opravit a oživit. Hotová je venkovní fasáda a zvonice, dalším krokem bude obnova interiéru. „Výroba nového zvonu stála obec z jejího rozpočtu 150 tisíc korun, na stejnou částku vyšla renovace toho historického,“ uvedl starosta Hřenska Zdeněk Pánek.

Poprvé budou moci nejen Hřenští ocenit souhru obou zvonů v neděli 1. prosince, kdy se rozezní při slavnostním rozsvěcení vánočního stromu. Ten stojí ozdobený na prostranství před kostelem už nyní.

Za poslední roky je to už několikátý zvon, který Petr Rudolf Manoušek pro Děčínsko udělal. Z jeho dílny vzešly zvony například pro kostel svatého Františka z Assisi v Děčíně – Podmoklech, pro kostel Povýšení Svatého Kříže nebo pro kostel svatého Martina v Markvarticích.