Pětasedmdesát tisíc korun chtěla za odprodej malého traktoru bývalá provozovatelka lodiček v soutěskách řeky Kamenice v Hřensku Hana Kozáková. Vedení obce se ale požadovaná cena zdála vysoká a tak vzkázalo, že o dopravní prostředek používaný na přepravu občerstvení i dalších potřebných věcí v Edmundově soutěsce, prostě nemá zájem.

„Rozhodla jsem se tedy, že si traktorek vezmu zpátky. Jaké bylo moje překvapení, když jsem se na obecním úřadu dozvěděla, že si ho ponechají a odkoupí za cenu určenou znaleckým posudkem. Ten odhad učiněný znalcem, kterého si vybrala sama obec, zněl na částku o čtyři tisíce tři sta vyšší. Zároveň radnice musí zaplatit zhotovení cenového posudku ve výši nejméně pět set korun. Ve skutečnosti tedy za malotraktor zaplatí o skoro pět tisíc víc, než jsem původně požadovala,“ podivovala se Hana Kozáková.

Lodní provoz v jedné z nejkrásnějších lokalit Českého Švýcarska převzalo Hřensko znovu do své režie po skoro dvaceti letech. I vzhledem k četným soudním sporům, které s bývalou provozovatelkou lodiček vedlo a nebo ještě stále vede, chtěla obec postupovat obezřetně.

„To byl i důvod, proč jsme na základě rozhodnutí zastupitelstva požádali o vypracování posudku na určení skutečné ceny věcí a vybavenosti, které jsme v soutěskách začali používat a chceme je odkoupit. U traktůrku s vleky vyšší cenu respektujeme a také se stala předmětem už uzavřené kupní smlouvy. V případě jiných věcí může jít naopak o částky nižší, než požaduje paní majitelka. Považujeme to za docela běžný postup,“ reagoval hřenský starosta Josef Černý.

Zařízením, které obec v soutěskách nezbytně potřebuje, je čistírna odpadních vod. Tu tam nechala postavit bývalá provozovatelka lodiček.

„Nechtěla jsem argumentovat nějakými nahodilými částkami a tak jsem si nechala udělat vlastní odhad. Pohyboval se v relacích od jednoho milionu dvě stě tisíc až po milion sedm set tisíc. Znalec, kterého si pak vybrala obec, částku stanovil na milion tři sta tisíc korun. Tady jsme zatím žádnou kupní smlouvu neuzavřeli, radnice chce nejprve nechat prověřit funkčnost čističky. Tomu se samozřejmě nebráním, ale chci být u té prověrky přítomna,“ tvrdila Kozáková.

Obec chce odkoupit i některé další věci. Jde víceméně už o drobnější vybavenost v cenových relacích několika stokorun až několika tisícikorun. Po ocenění požadované vybavenosti obce připraví souhrnnou kupní smlouvu.

Kvůli převzetí lodního provozu do vlastní režie se Hřensko zadlužilo šestimilionovým úvěrem. Obec si peníze půjčila především na nákup nových lodiček. Zatím má čtyři, u výrobce si jich objednala deset. Za každou i s dopravou zaplatí více než tři sta tisíc korun. Úvěr chce obec splácet zejména právě z výnosů lodního provozu.

„Detailní přehled o tržbách zatím k dispozici nemám, ale díky velikonočním svátkům a následným teplým dnům nám vyšlo zahájení sezóny nad očekávání dobře,“ uvedl hřenský starosta.