Po roce a čtvrt se dočkalo Hřensko nového mostu přes říčku Kamenici. Ten původní strhla ničivá povodeň loni v srpnu.

S budováním nového mostu začala stavební firma letos v dubnu. Spolu s ním se rekonstrukce po povodni dočkalo také sousedící parkoviště a nábřežní ulice. Celkové náklady dosáhly třiceti milionů a z drtivé většiny byly pokryty z dotací.

Pro Hřensko je otevření mostu bez nadsázky otázkou života a smrti. Po provizorním mostu totiž nemohly projíždět autobusy vezoucí turisty.

„Některé cestovky nám rušily zájezdy a návštěvu soutěsek. A ještě nám stačily vynadat, že tudy nemohou jezdit. My jsme ale závislí na každé koruně, která z cestovního ruchu přijde. Plynou z něj téměř všechny příjmy obce a podílí se také velmi výrazně na zaměstnanosti,” říká starosta Hřenska Josef Černý, podle jehož slov šly všechny vydělané peníze například v soutěskách na obnovu obce.

Kromě chybějících turistů museli Hřenští řešit i každodenní chod obce, který omezoval chybějící most.

„Museli jsme také řešit, jaké autobusy nasadit na pravidelnou linku. Ty, které tu jezdily dříve, se na provizorní most prostě nevešly. Naštěstí nám vyšel vstříc dopravní podnik, který nasadil menší autobusy,” přibližuje hřenský starosta, který zažil v nejníže položené obci v republice již pěknou řádku povodní. Podle jeho slov by nový most měl běžnou povodeň vydržet. Loni se Kamenicí hnalo tolik vody, kolik běžně teče v Labi.

Nyní se musí lidé ve Hřensku soustředit již na příští turistickou sezónu. Ta začíná přibližně okolo Velikonoc a podle Josefa Černého je důležité, aby se cestovní kanceláře dozvěděly o tom, že je Hřensko již téměř opravené.

Majitelem nového mostu, stejně jako toho starého, je krajský úřad. Ten se na jeho obnově také podílel.

„Tento most, tak jak byl postaven, by měl vydržet padesát, sto let. A především by měl vydržet i povodně. Je to jedna z hlavních přístupových cest do celého regionu Českého Švýcarska. Díky povodním byla postižena celá oblast a turistická sezóna byla ztracena,” uvedl krajský radní pro dopravu Jiří Šulc.

Ve Hřensku zbývá ještě dokončit zábradlí na nábřeží, dvě lávky směrem k soutěskám a některé stezky. Část těchto prací se bude dělat až na jaře.