Silnice procházející nitrem národního parku bude uzavřená od pondělí 6. ledna až do konce února každý den od 7.30 do 15.30 hodin, po zbytek dne bude průjezdná bez omezení. K zemi by v následujících týdnech mělo jít několik tisíc stromů. Z každé strany silnice totiž správa vykácí přibližně třicet metrů široký pruh, ve kterém vznikne bezpečnostní pásmo.

„Vždy to bude na délku jednoho kmene, aby žádný strom nemohl zasáhnout silnici,“ řekl mluvčí Správy Národního parku České Švýcarsko Tomáš Salov s tím, že většina stromů podél celé silnice je od loňského léta suchá. Kůrovec totiž překonal vozovku a začal řádit i na její druhé straně. Vzhledem k velkému rozsahu kácení vyšle správa parku k silnici od Hřenska na Mezní Louku veškeré své kapacity tak, aby dopravní omezení trvala co nejkratší dobu.

„Je pravděpodobné, že to stihneme dříve. Ale nemůžeme nikdy předvídat například povětrnostní vlivy. Příchod opravdové zimy by totiž práce výrazně zpomalil, případně i přerušil,“ vysvětlil Salov, proč budou dopravní omezení trvat téměř dva měsíce.

Průjezd každou druhou hodinu

Lidé žijící na Mezné nebo hosté z hotelu na Mezní Louce se ale nemusí bát, že po celé dny neprojedou ze Hřenska. Silnice bude vždy hodinu otevřená a hodinu zavřená. „Okamžitý průjezd bude samozřejmě zajištěn v případě potřeby pro složky integrovaného záchranného systému a pro autobusy, aby nenabíraly až hodinové zpoždění,“ vysvětlil starosta Hřenska Zdeněk Pánek. Leden a únor jsou navíc mezi turisty nejméně oblíbené, do Českého Švýcarska nejezdí téměř žádní návštěvníci.

Vedoucí kroužku malých hasičů v Chlumci Kateřina Mikešová.
Vedoucí kroužku malých hasičů říká: Hasičský sport není jen pro kluky

S kácením suchých stromů stojících podél komunikací bude správa parku pokračovat i v dalších měsících. Zatím není jasný plán, jak bude těžba vypadat. Bude záležet především na tom, nakolik budou lesy kůrovcem zasažené. „Nyní to vypadá, že budeme takto intenzivně kácet jen podél státních silnic a frekventovaných turistických cest. Budeme se ale snažit podobné zásahy držet na minimu,“ doplnil Salov.

Kácení podél silnic bude výjimečné. Správa parku se totiž loni rozhodla, že uschlé stromy nechá stát v lese, aby mohly vytvořit příznivé podmínky pro jeho obnovu. Při dřívějším kácení totiž vznikaly obří holiny. Ta největší nedaleko Mezní Louky má 35 hektarů, což odpovídá rozloze 70 fotbalových hřišť. Pokud se stromy ponechají v lese, vzniknou také příhodné podmínky pro pestrou škálu živočichů a navíc veškeré živiny obsažené ve dřevě zůstanou v lese. Další vývoj lesa bude do značné míry odpovídat lokalitě v Jetřichovicích, kterou zasáhl v roce 2006 požár a dnes zde roste smíšený les.

Soutěsky Hřensko.
Ind uklouzl ve skalách, vyprostit jej museli hasiči