Zrušením hranic tedy práce neubylo?

Skončila ostraha hranic, ale pohyb cizinců ze zemí Schengenského prostoru přes hranice narůstá. Cizinecká policie má za úkol mít přehled o pohybu těchto cizinců v rámci celé republiky.

Co to znamená?

Musíme vědět, zda cizinec skutečně žije v republice v rámci povoleného pobytu. Kontrolujeme, zda se zdržuje tam, kde je přihlášen a je zaměstnán, jak uvedl, když dostával povolení k pobytu. Pokud tomu tak není, zjišťujeme proč.

Jak se to projeví v praxi ?

V Ústeckém kraji je velmi silná koncentrace Vietnamců. Na hranicích v Libereckém kraji s Polskem je nenajdete, protože ekonomicky silnými zákazníky jsou Němci, proto mají tržnice v příhraničí Ústeckého kraje. Daleko větším problémem jsou ale cizinci ze zemí bývalého Sovětského svazu.

Rusové?

Ne, ti tvoří zanedbatelné procento. Jedná se ve velké míře o Ukrajince, zaměstnávají nás více, než Vietnamci kvůli jejich velkému pohybu po republice nevíme často kde jsou, mnohdy pracují na černo. Vzrůstají problémy s Mongolci, protože přijíždějí k nám na práci a mnohdy žijí často v provizorních podmínkách a jsou využíváni mnohdy k nejpodřadnější práci za podivných podmínek. Cizinecká policie v takových případech plní i roli ochrany cizinců před zneužíváním.

Je pravda, že se zvyšuje tlak na migraci do Čech?

Stáváme se v rámci EU bohatší zemí. Jsme přijatelní i pro lidi z Afriky. Zaznamenali jsme řadu případů, kdy se zde snaží zlegalizovat pomocí falešných dokladů svůj pobyt lidé z Nigérie, Konga, Ghany. Proto mají zájem o práci u nás Mongolové.

Klasické převaděčství zmizelo?

Jsme zemí uvnitř Schengenského prostoru, hranicemi se jenom projíždí, přesto existují lidé, kteří musí překračovat hranice v utajení. Na německé straně hranic zadržela německá policie za 222 dnů Schengenského prostoru tři případy, kdy českou hranici překročila vozidla s ukrytými lidmi. Šlo o lidi hledané pro kriminální činy.

Je pravda, že největší problém je s Čečenci?

Čečenci žijí poslední desetiletí v prostředí války. Dlouhodobě nepoznali doma nic jiného než boje, tvrdé konfrontace. Proto je s nimi více potíží, protože jsou na tento styl života zvyklí. Ale v podstatě problém může být s kýmkoliv, kdo se dostane do tíživé situace a chce si vydělat. Potom připadá v úvahu i trestná činnost.

Je to například problém Vietnamci?

Je to jeden ze zcela jasných případů, kdy ekonomické souvislosti jsou zřejmé. V posledních dvou letech celní správa tvrdě čistí pohraniční tržnice od padělků a část Vietnamců proto přechází na jinou nelegální obživu – pěstování marihuany.

Problémů tedy neubylo, ale pohyb lidí žijících uvnitř schengenského prostoru, tedy i v České republice, se výrazně zjednodušil. A to je pro naše občany největší výhoda Schengenu.