Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hranice zmizely, ale starostí přibývá

Ústí nad Labem - Cizinecká policie oslavila přesně 222 dnů, kdy je ČR v Schengenském prostoru. Hranice uvnitř Evropy padly, policisté opustili hranice, místo 1300 je v rámci ústeckého oblastního ředitelství cizinecké policie ve službě jenom 600 policistů. Kriminalita v pohraničních okresech se nezvýšila ani v Čechách ani v Německu. Přesto problémů bude přibývat, uvedl Jaroslav Zeman, ředitel ústeckého oblastního ředitelství cizinecké policie.

1.8.2008
SDÍLEJ:

Cizinecká policieFoto: Karel Pech

Zrušením hranic tedy práce neubylo?

Skončila ostraha hranic, ale pohyb cizinců ze zemí Schengenského prostoru přes hranice narůstá. Cizinecká policie má za úkol mít přehled o pohybu těchto cizinců v rámci celé republiky.

Co to znamená?

Musíme vědět, zda cizinec skutečně žije v republice v rámci povoleného pobytu. Kontrolujeme, zda se zdržuje tam, kde je přihlášen a je zaměstnán, jak uvedl, když dostával povolení k pobytu. Pokud tomu tak není, zjišťujeme proč.

Jak se to projeví v praxi ?

V Ústeckém kraji je velmi silná koncentrace Vietnamců. Na hranicích v Libereckém kraji s Polskem je nenajdete, protože ekonomicky silnými zákazníky jsou Němci, proto mají tržnice v příhraničí Ústeckého kraje. Daleko větším problémem jsou ale cizinci ze zemí bývalého Sovětského svazu.

Rusové?

Ne, ti tvoří zanedbatelné procento. Jedná se ve velké míře o Ukrajince, zaměstnávají nás více, než Vietnamci kvůli jejich velkému pohybu po republice nevíme často kde jsou, mnohdy pracují na černo. Vzrůstají problémy s Mongolci, protože přijíždějí k nám na práci a mnohdy žijí často v provizorních podmínkách a jsou využíváni mnohdy k nejpodřadnější práci za podivných podmínek. Cizinecká policie v takových případech plní i roli ochrany cizinců před zneužíváním.

Je pravda, že se zvyšuje tlak na migraci do Čech?

Stáváme se v rámci EU bohatší zemí. Jsme přijatelní i pro lidi z Afriky. Zaznamenali jsme řadu případů, kdy se zde snaží zlegalizovat pomocí falešných dokladů svůj pobyt lidé z Nigérie, Konga, Ghany. Proto mají zájem o práci u nás Mongolové.

Klasické převaděčství zmizelo?

Jsme zemí uvnitř Schengenského prostoru, hranicemi se jenom projíždí, přesto existují lidé, kteří musí překračovat hranice v utajení. Na německé straně hranic zadržela německá policie za 222 dnů Schengenského prostoru tři případy, kdy českou hranici překročila vozidla s ukrytými lidmi. Šlo o lidi hledané pro kriminální činy.

Je pravda, že největší problém je s Čečenci?

Čečenci žijí poslední desetiletí v prostředí války. Dlouhodobě nepoznali doma nic jiného než boje, tvrdé konfrontace. Proto je s nimi více potíží, protože jsou na tento styl života zvyklí. Ale v podstatě problém může být s kýmkoliv, kdo se dostane do tíživé situace a chce si vydělat. Potom připadá v úvahu i trestná činnost.

Je to například problém Vietnamci?

Je to jeden ze zcela jasných případů, kdy ekonomické souvislosti jsou zřejmé. V posledních dvou letech celní správa tvrdě čistí pohraniční tržnice od padělků a část Vietnamců proto přechází na jinou nelegální obživu – pěstování marihuany.

Problémů tedy neubylo, ale pohyb lidí žijících uvnitř schengenského prostoru, tedy i v České republice, se výrazně zjednodušil. A to je pro naše občany největší výhoda Schengenu.

Autor: František Roček

1.8.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Lužická nemocnice v Rumburku.

Rumburk nabídne nemocnici v tendru, rozhodl jeden hlas

Požár v lese v Bynově.
8

FOTO: V Bynově hořel les. Na vině byla zábavná pyrotechnika

Čtvrtečník Martina Schulze: Tenkrát uran a nyní lithium?

Doubice - V pravidelném seriálu Děčínského deníku se Martin Schulz tentokrát zaměřil na lithium.

Ředitel Jakubec školu nezvládá, odvolejte jej, žádá školská rada

Varnsdorf – Situací na škole ve Varnsdorfu se už zabývá krajský úřad.

FOTO: Střední školy a učiliště se nabízely dětem ze základních škol

Děčín - Kam po základce? Několik desítek středních škol a učilišť přijelo v úterý do děčínského nákupního centra Pivovar, kde se konala tradiční přehlídka Škola Děčín.

Naši prvňáci: ZŠ Máchovo náměstí v Děčíně

Každou středu vám představujeme nové prvňáčky z Děčínska a Šluknovska.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení