Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hra na varhany, mše nebo soutěže: Noc kostelů bude na Děčínsku pestrá

Děčínsko – Již tento pátek proběhne v Česku oblíbená Noc kostelů. Ta letos připadá na pátek 9. června. V Ústeckém kraji mohou lidé navštívit více než stovku sakrálních staveb a nasát večerní a noční atmosféru.

7.6.2017
SDÍLEJ:

Noc kostelů. Ilustrační foto.Foto: Michal Šafus

Kostely návštěvníkům nabídnou rozmanitý program od vystoupení sborů přes výstavy obrazů až po modlitby či čtení z Bible. Zájemci se mohou pořadatelů i kněží zeptat na vše, co je v souvislosti s křesťanstvím zajímá. Většina kostelů začne svůj program rozezněním kostelních zvonů.

BOHATÝ PROGRAM

„Noc kostelů se stala již tradiční akcí, lidé si ji oblíbili a každoročně se vracejí. Postupně je znát, že lidé mají zájem i o duchovnější programy, tichou modlitbu či zapálení svíčky za někoho blízkého. Tím, co přitahuje asi nejvíce, jsou varhany, výstupy na věže, komentované prohlídky," říká Kristýna Solničková, hlavní koordinátorka Noci kostelů v litoměřické diecézi.

Oblíbenou hru na varhany nabízí například evangelický kostel v Děčíně – Podmoklech, kde lákají i na další hudební vystoupení v podání Jílovského či Českokamenického pěveckého sboru.

K akci se připojí také v Rumburku. „Pro návštěvníky jsou připravena hudební vystoupení, vernisáž výstavy a program pro děti," láká například do Lorety Rumburk na Noc kostelů projektová manažerka Klára Mágrová.

Loreta nabídne vystoupení dětí z Mateřské školy v Komenského ulici v Rumburku. Později proběhne vernisáž výstavy F. Biener a J. L. Hildebrandt – setkání barokních tvůrců. Na závěr se pak návštěvníci mohou těšit na koncert Krásnolipského komorního sboru.

„V Loretě se průběžně konají komentované prohlídky s průvodcem. Dětem je určeno tvoření ve výtvarné dílně v ambitu. Vlastní loretánská kaple nabízí prostor ke ztišení a modlitbě," doplňuje Mágrová.

SOUTĚŽ PRO DĚTI

I další kostely nabídnou program pro nejmenší návštěvníky. Například v evangelickém kostele v Krásnolipské ulici v Rumburku se koná program pro děti Už jste někdy stavěli pyramidu? aneb vzteklý faraon, přechod přes Rudé moře a hledání desatera.

V kostele sv. Karla Boromejského ve Varnsdorfu na Děčínsku návštěvníky čeká komentovaná prohlídka kostela, vystoupí pěvecký sbor Cácorky ze Schrödingerova institutu. Vedle kostela budou soutěže a program pro děti.

V modlitebně Husova sboru v děčínských Podmoklech pak Noc kostelů pojali poměrně originálně – návštěvníci mohou ochutnat fair trade výrobky.

NĚKDE POPRVÉ

K Noci kostelů se letos některé kostely v Ústeckém kraji připojí poprvé. Mezi ně patří kostel sv. Františka ve Varnsdorfu na Děčínsku, na Litoměřicku je to kostel sv. Matouše v Prackovicích nad Labem, kostel sv. Petra a Pavla v Oseku a kostel sv. Martina v Třebívlicích, na Teplicku pak kostel sv. Barbory a kostel Vzkříšení v Hrobě a kaple Panny Marie v Lahošti.

Vydat se můžete třeba do kaple svatého Štěpána v Litoměřicích, která se nachází v areálu hospice a kde je po koncertu dětí ze základní umělecké školy připravena ochutnávka mešních vín. Lidé se tam dozvědí, že hrozny pro výrobu těchto vín nesmí být z chemicky ošetřené vinice.

Otevřena bude také katedrála svatého Štěpána na Dómském náměstí. Od 19.30 do 20.15 hodin bude probíhat mše svatá u příležitosti Hasičských slavností.

Noc kostelů na Děčínsku

Děčín, kaple sv. Jiří – zámek, kostel Povýšení sv. Kříže, kostel sv. Václava a Blažeje
Děčín – Bělá, kostel sv. Františka Xaverského
Děčín – Bynov, kostel Panny Marie
Děčín – Červený vrch, modlitebna církve bratrské
Děčín – Chrást, Thunovská kaple sv. Jana Nepomuckého – zámek
Děčín – Křešice, obecní kaple
Děčín – Podmokly, evangelický kostel, kostel Sv. Františka z Assisi, modlitebna Husova sboru
Děčín – Prostřední Žleb, kaple sv. Andělů Strážných
Děčín – Rozbělesy, kostel sv. Václava
Děčín – Staré Město, sborový dům Církve Křesťanská společenství
Benešov nad Ploučnicí, kostel Narození Panny Marie
Česká Kamenice, děkanský kostel sv. Jakuba Většího
Jetřichovice, kostel sv. Jana Nepomuckého
Jílové – Děčínský Sněžník, kaple Panny Marie
Jílové, kostel Nejsvětější Trojice
Jiříkov – Filipov, bazilika minor Panny Marie Pomocnice křesťanů
Lipová, kostel sv. Šimona a Judy
Ludvíkovice, obecní kaple
Malá Veleň – Jedlka, kostel sv. Anny
Malšovice – Javory, kostel sv. Prokopa
Mikulášovice, kostel sv. Mikuláše
Rumburk, Loretánská kaple Panny Marie a klášterní kostel sv. Vavřince
Růžová, kostel sv. Petra a Pavla
Srbská Kamenice, kostel sv. Václava
Varnsdorf – Studánka, kostel sv. Františka
Varnsdorf, kostel Proměnění Páně, kostel sv. Karla Boromejského
Velká Bukovina – Malá Bukovina, kostel sv. Václava

Autor: Jitka Vepřovská

7.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Hentai Corporation.
24

Festival free Tibet ve Varnsdorfu okoření kontroverzní „bobři“ či Plexis

Naši prvňáci. Ilustrační foto

Naši prvňáci: Už zítra představíme žáčky ze ZŠ Máchovo náměstí v Děčíně

Lidé v Děčíně vyberou, kam zamíří pět milionů z rozpočtu

Děčín - Obyvatelé si mohou zvolit, na co chtějí využít část městských peněz. 

Hygieniky v českokamenické hospodě překvapila plíseň a kouř

Česká Kamenice - Černá plíseň, špinavé podlahy nebo prošlé zboží. Takové důvody vedly k dočasnému uzavření jedné z hospod v České Kamenici krajskou hygienou. V podniku nedaleko vlakového nádraží se navíc v době kontroly uvnitř mělo kouřit. Hospoda už má ale otevřeno a podle majitele některé nedostatky s provozem restaurace vůbec nesouvisely.

FOTO: Pro dopisy a balíky pošťáci nedojeli, skončili na boku

Hřensko - Jen s lehčími zraněními skončili pošťáci, kteří v pondělí odpoledne převrátili mezi Děčínem a Hřenskem svou dodávku na bok. Nic vážného se nikomu nestalo.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení