Když před několika lety kupovala děčínská radnice bývalý hotel v Křešicích, chtěla v něm vybudovat domov pro seniory. Ze záměru ale sešlo. Teď chce proto radnice bývalý hotel prodat. Pravděpodobně tak v době prodělá několik milionů korun.

Bývalý hotel Bowling patří Děčínu již více než tři roky. Po celou dobu ale chátrá. A to i přesto, že do něj magistrát už investoval více než půl druhého milionu korun.

„Bowling v Křešících stál město nejvíce v roce 2009, kdy musela být odstraněna havárie kanalizace, musela být provedena rekonstrukce kotelny a instalováno bylo zabezpečovací zařízení. Tyto práce vyšly skoro na jeden milion korun," říká mluvčí magistrátu Markéta Lakomá. Během dalších let údržba spolkla stovky tisíc korun.

Není divu, že se chce budovy město zbavit. Za tři roky se totiž nepodařilo získat peníze na jeho přestavbu na domov pro seniory nebo ústav sociální péče. Navíc někteří odborníci tvrdí, že je pro takové využití nevhodný.

„Nabídneme tento objekt k prodeji, protože město pro něj nemá využití. Navíc náklady na opravu by byly pro město neúnosné. Kromě toho je v současné době úplně jiný trend péče o klienty," uvedl primátor Děčína František Pelant.

Přestože není o prodeji prozatím rozhodnuto, proti záměru prodat se již bouří opozice.

„Není škoda se zbavovat objektu, ze kterého lze poměrně levně udělat domov pro seniory? Před lety se nabídky na jeho rekonstrukci pohybovaly od 19 do 26 milionů. Zbavíme se možnosti, abychom si vybudovali domov pro seniory ve vlastní režii a jsem důrazně proti prodeji," říká opoziční zastupitel Ivan Vepřek, který byl před třemi lety náměstkem primátora.

Podle jeho názoru by byla škoda prodávat hotel pod cenou. Za posledních několik let totiž zaznamenaly ceny realit strmý pád a není tak možné očekávat, že Děčín dostane za bývalý hotel stejné peníze, za který jej koupil. Bývalý primátor Vladislav Raška navíc tvrdí, že hotel koupili v nevhodném termínu, a o rok později se ukázaly jiné priority.

Podle současného náměstka primátora Pavla Sinka ale hotel pod cenou Děčín neprodá. Stejný názor má i radní Ivan Stríbrský.

„Buďme realisté, za 13 milionů to od nás nikdo nekoupí. Tehdy byly ceny úplně někde jinde. Navíc to ztratilo na ceně chátráním. I za cenu přijatelného prodělku bude rozumné se toho objektu zbavit. Pokud nám někdo nabídne jedenáct, dvanáct milionů korun, tak budu rád. Pokud nám někdo nabídne dva miliony, tak dům raději opět zakonzervujeme a počkáme na lepší časy,"  řekl Sinko.

Koupě bývalého hotelu se nelíbí řadě obyvatel Děčína, které v současné době zápasí s nedostatkem peněz.

„Chtělo by to nějaký zvrat a vybudování určitého systému, co se financí týče. Město utrácí za zbytečné věci a to, že například v okrajových částech Děčína u škol a mateřských škol chybí přechody pro chodce. To nikdo nevidí a bylo by toho spoustu do čeho by bylo rozumné investovat," napsal na facebookových stránkách Děčínského deníku Karel Konvalinka z Boletic.