Pusto a prázdno. Kdysi výstavní hotel na Maxičkách u Děčína dál chátrá. Děčín totiž už řadu měsíců marně hledá případného zájemce o jeho pronájem nebo koupi. Poprvé začal děčínský magistrát, který je majitelem hotelu, hledat nového nájemce na přelomu loňského srpna a září.

Nikdo neměl zájem

„Do výběrového řízení se nikdo nepřihlásil," říká Romana Silvarová z kanceláře děčínského primátora.

Původně platil nájemce ročně za hotel na Maxičkách 180 tisíc korun, nájemné si ale odbydloval. To znamená, že se mu od nájemného odečítaly peníze, které do hotelu, případně přilehlého areálu, investoval.

Hotel je tak již půl roku prázdný. Město místo příjmu
z jeho pronájmu nyní počítá jen náklady na jeho zabezpečení. Provádí se tam totiž namátkové kontroly, zda nedochází k ničení budov v hotelovém areálu, případně zda si zde nenašli dočasné bydliště lidé bez domova. Kromě toho je hotel zajištěn bezpečnostními systémy.

Letité soudy

Město se s původním nájemcem dlouhé roky soudilo kvůli ukončení nájemní smlouvy. Společnou řeč našli teprve předloni na podzim, kdy se nájemce dohodl s magistrátem na ukončení vleklého soudního sporu i nájemní smlouvy. Jako protihodnotu dostal od města pozemek 
v areálu hotelu.

Když původní nájemce hotel opouštěl, odnesl si s sebou také všechno vybavení. To totiž bylo jeho. I to mohlo případné zájemce odradit, museli by totiž do hotelu investovat milionové částky.

Hledá se dál

„Město se bude i nadále snažit najít nového nájemce," dodává Silvarová s tím, že se město nebrání ani případnému prodeji celého hotelového komplexu.

Na to, že to bude problém, upozornil již loni provozovatel hotelu Michael Kroupa.

„Jsem zvědavý, zda za těch jejich podmínek někoho najdou," řekl loni v srpnu Děčínskému deníku.

Prodat hotel na Maxičkách bude ale pravděpodobně ještě složitější. Znalec totiž před časem odhadl cenu areálu na přibližně 27 milionů korun. To v době, kdy ceny nemovitostí prudce klesly, a je nepravděpodobné, že by někdo 
v současné době takové peníze byl někdo ochotný za hotel na Maxičkách dát.

Rekreační středisko

Hotelový komplex v bývalé lesnické osadě byl vyhledávaný již za první republiky. Po druhé světové válce jej získal stát a bylo v něm například rekreační středisko ministerstva vnitra. Po roce 1989 se postupně přes stát a kraj dostal hotel na Maxičkách do vlastnictví města.

Kromě hotelu na Maxičkách se město marně snaží prodat i další poměrně velký objekt ve svém vlastnictví 
– bývalý hotel Bowling v Křešicích. Ten koupilo před časem se záměrem zde vybudovat domov pro seniory.

Z toho ale kvůli nedostatku peněz a nevhodnosti objektu sešlo.