Rakouský podnikatel českého původu Jan David Horsky nabídl prostřednictvím realitní kanceláře městu Děčín své domy. Ve městě jich má devatenáct a chce za ně 260 milionů korun. Patnáct z nich koupil v roce 2000 od města za patnáct a půl milionu.

„Pro nás je to neakceptovatelná částka. Shodli jsme se na radě, teď jde materiál do zastupitelstva,“ řekl děčínský primátor Vladislav Raška.

Horsky nabízel městu domy už jednou, a to asi před třemi roky.

Nepřijatelný návrh

„Když město tehdy projevilo zájem o zpětné odkoupení nemovitostí, aby zmírnilo opakované potíže nájemníků, požadoval pan Horsky za každý byt čtyři sta tisíc. Město by tak zaplatilo dvaasedmdesát milionů korun. I to byl pro nás nepřijatelný návrh,“ připomněl Raška. Na nabídku odkoupit domy za cenu za jakou je koupil, Horsky nereagoval.

Poznámka Alice Klaubenschalkové: Lepší pár milionů v hrsti…
ČTĚTE ZDE>>>

„Když jsme jednali o prodeji pozemků u Atlantiku, stočila se řeč i na jeho děčínské domy. Pan Horsky tvrdil, že některé nechá opravit, další daruje a nebo je převede na jiné osoby,“ uvedl před časem Raška.

Teď je ze dvou stovek bytů obydlených jen několik. Všechny ostatní zejí prázdnotou, protože je nájemníci opustili. Nemohli už dál snášet trable, které jim Horsky servíroval jako na běžícím pásu. Nebylo to jen přerušování dodávek vody, která do domů později přestala téct úplně. Docházelo i k odpojování plynovodních a elektrických přípojek. Nebylo proto divu, že lidé začali z bytů v Zámecké, Kamenické, Ruské ulici i na Máchově náměstí odcházet. „Nutil nás podepisovat nevýhodné smlouvy, dveře nám jeho kumpáni nastříkali sprejem jména, za mnou do práce přišel i nějaký Ukrajinec a nutil mě podepsat novou smlouvu, jen tam mezi řečí mi ukázal pistoli,“ vzpomněla na trable s Horsky Blanka Šmahelová. Nakonec podepsala. „Bála jsem se, ale když zavřel vodu, tak už jsem to nevydržela a našla si jiné bydlení,“ dodala. Mnozí lidé si zároveň myslí, že Jan David Horsky se choval způsobem, který se neslučoval s právy nájemníků. Město tedy prý mohlo od smlouvy ustoupit a při vrácení kupní částky si vzít domy zpět do svého majetku.

Jedině nájemníci jsou oprávněni domáhat se nápravy

„Bohužel, v dané kupní smlouvě není žádné ujednání, které by umožňovalo jakékoli zrušení smlouvy z toho důvodu, že pan Horsky nedodával nájemníkům vodu. Pokud své povinnosti pronajímatele porušoval, tak jedině nájemníci jsou oprávněni se domáhat nápravy či náhrady škody. Městu jako předchozímu vlastníkovi a prodávajícímu z toho žádné právo na odstoupení nebo zrušení smlouvy nevzniklo,“ citoval názor právníků města děčínský primátor.

PTALI JSME SE: Co se Vám vybaví, když se řekne Jan David Horsky? ČTĚTE ZDE>>>

Především za opakované přerušování až úplné zastavení dodávek vody a nesplnění předběžného opatření, podle kterého se měl o obnovení dodávek postarat, vyměřil děčínský okresní soud vlastníkovi domů v červenci roku 2005 třísetti­sícovou pokutu. Pravomocnou sankci Horsky ale neuhradil a vodovodní kohoutky zůstávaly dál suché. Nezaplatil dokonce ani následnou pokutu ve výši čtyři sta tisíc korun vázanou na nucený výkon rozhodnutí, které na podnět právníků některých nájemníků vydal soud v Děčíně, a které ústecký krajský soud potvrdil.

Horsky opakovaně s novináři nekomunikuje. Nyní se hovoří o tom, že je velmi těžce nemocný.

Jan David Horsky

Rakouský podnikatel českého původu Jan David Horsky spolu s manželkou v roce 2000 koupil od města Děčín za 15 milionů korun patnáct činžovních domů. Od té doby se snažil přinutit nájemníky většinou s regulovaným nájmem, aby podepsali pro ně nevýhodné smlouvy. V roce 2004 a 2005 jim nechal vypnout pitnou vodu, mnoho lidí z jeho bytů už odešlo. S nájemníky vede desítky soudních sporů. V roce 2003 koupil za 400 tisíc také zničené domy v ulici Na Nivách v Ústí, ve kterých nikdo nebydlel. Přes slib stomilionové investice dodnes nikdo zruinované domy nezačal opravovat.