Desítky civilních žalob a několik trestních na rakouského podnikatele českého původu Jana Davida Horsky leží u děčínského soudu. Podnikatel koupil v Děčíně na dvě desítky obytných domů a vyhnal z nich nájemníky. I oni jsou mezi těmi, kdo na Horskeho podali žalobu.

„Už v roce 2006 byl pan Horsky odsouzen k peněžitému trestu, ten nevykonal, náš soudce mu jej přeměnil na šestiměsíční podmíněný trest. Pan Horsky se odvolal a záležitost dosud leží u krajského soudu,“ řekla soudkyně okresního soudu v Děčíně a současně mluvčí trestního oddělení Hedvika Kolářová. „Je obžalován z neoprávněného zásahu do práva k domu,“ uvedla. Vysvětlila, že peněžitý trest, jež soud Horskemu uložil, nelze přeměnit například v exekuci, ale jen v trest podmíněný či nepodmíněný. „Vzhledem k tomu, že čelí žalobám i v Ústí nad Labem, bude jeho trest trestem souhrnným a nikoliv peněžitým,“ dodala soudkyně.

Exekuce by mohla Horskeho čekat v mnoha případech, jež leží u civilního soudu. Je jich několik desítek. „To mohu potvrdit, ale zatím nejsou skončené, proto nemohu nic bližšího říci,“ uvedla mluvčí civilního oddělení soudkyně Květoslava Urbánková.

Dluží i městu

Horsky dluží i samotnému městu Děčín, od něhož za své domy požaduje stamiliony. „Je to 385 tisíc korun za práce nařízené stavebním úřadem v bytovém domě v Ruské ulici. Bylo to zajištění funkčnosti odvodu kanalizačního vedení a další peníze dluží za odvoz odpadů z bytového domu na Kamenické ulici.

Kdo je podnikatel Jan David Horsky

Lidé v domech Horskyho před lety dostali do schránek anonymně výpis z rejstříku trestů, který hovoří o tom, že Jan David Horsky má na kontě osm trestných činů, mimo jiné krádeže, zpronevěru, ublížení na zdraví či pokus o vraždu. To vše neměl spáchat pod rakouským jménem Horsky (během své rakouské emigrace se oženil), ale pod svým skutečným děčínským jménem Jan Činčar.

Tam město muselo vyklidit nepořádek z neobydlených domů,“ řekla mluvčí děčínské radnice Romana Silvarová.

Záležitost dluhů Horskeho nyní zkoumají právníci města a řeší, jak s ní nejlépe naložit. Na dotaz, zda by šlo kvůli dluhu alespoň některý z domů Horskeho získat zpět exekucí, nechtěl děčínský primátor Vladislav Raška nechtěl odpovědět. „Nechci předjímat, ale my opravdu čekáme, jak s případem naloží naši právníci,“ řekl Raška.

Jan David Horsky koupil v roce 2000 od města Děčín patnáct bytových domů za patnáct a půl milionu korun. Teď je ze dvou stovek bytů obydlených jen několik. Všechny ostatní zejí prázdnotou, protože je nájemníci opustili. Nemohli už dál snášet podmínky, které jim Horsky pro bydlení vytvořil. Nebylo to jen přerušování dodávek vody, která do domů později přestala téct úplně, ale i k odpojování plynovodních a elektrických přípojek. Nyní by Horsky městu domy prodal, ale za 260 milionů korun. To je pro město nepřijatelné. ČTĚTE ZDE>>>