Na pořádek v ulicích Děčína dohlíží 44 kamer. Kolik lidí se stará o jejich provoz?
Řídí je 24 hodin dva lidé, dohromady je to osm lidí. Kromě jednoho jsou to všichni strážníci. Jejich práce je rozdělena do dvou částí. Jedna věc je sledovat dění v ulicích online a spolupracovat s hlídkami městské policie, druhá pak spolupracovat s policií na dohledávání zájmových cest ze záznamu.

Jak se osvědčily kamery? Fungují jako prevence?
Určitě. Lidé moc dobře vědí, kde kamery jsou. Osvědčilo se i ve smyslu, že jsme schopni online zachytit, že se něco děje špatně. Že má někdo nějaké zdravotní indispozice, nebo někde leží nějaký opilec, někde se perou lidé nebo vykradení auta či ničení majetku. A pak samozřejmě velmi dobře fungují záznamy. I když pachatele třeba nenatočíme úplně dobře, tak je policie schopna díky našim záznamům dát dohromady časovou a prostorovou mapu pohybu toho konkrétního člověka a také to pomůže.

Kamerový systém městské policie. Ilustrační foto
Města v Ústeckém kraji hlídají tisíce kamer, mohou pomoci i při kolapsech

Jaké byly počátky kamerového systému v Děčíně?
Já jsem k městské policii nastoupil v roce 1998 a už tehdy jsme první kamery měli. Ty jsme pořídili z projektu za podpory ministerstva vnitra, později jsme kamerový systém začali rozšiřovat. V začátcích jsme jeli na videorekordéry pomocí time lapsů, kdy se na tříhodinovou videokazetu vešlo přibližně 24 hodin záznamu. Dnes je vše digitalizované, záznamy se ukládají na harddisky, neporovnatelná je i kvalita.