Zubaři na Děčínsku nové pacienty nepřibírají. Kam se obrátit, nebo co dělat, pokud zubař odejde do důchodu nebo skončí z jiného důvodu?
Tuto otázku si kladou stovky lidí. Svou ordinaci před nedávnem uzavřel další z děčínských zubních lékařů, a to Ivo Keil. Dokumentace jeho pacientů skončila na krajském úřadu, pacienti jsou bez zubaře a nového shání jen s velkými obtížemi.

„Můj zubař, kterého jsem navštěvoval od dětství, nedávno skončil. Obešel jsme pár ordinací a zjistil, že nikde nenabírají. Nezbývalo mi nic jiného než se přihlásit k zubaři do Ústí nad Labem,“ postěžoval si Kamil Mádl z Děčína. Dodal, že cesta k zubaři se mu nyní značně prodraží. „Zubaře potřebuji, trpím častými záněty,“ ukončil mladík.

Většina ordinací na Děčínsku má plno. Jeden zubař má v registru průměrně dva až dva a půl tisíce pacientů.

Ordinace varnsdorfských zubařek Věry Bártlové a Zdeny Černé praskají ve švech. „Nové pacienty už přijímat nemůžeme, máme plný stav. Bylo by třeba, aby tu otevřel ordinaci někdo další,“ shodly se obě lékařky.

Rumburská zubařka Růžena Karhánková nové pacienty ještě přijímá. „Nedokážu říct, kolik lidí jsem ještě schopná přijmout, ale pár volných míst by u mě ještě bylo,“ dodala lékařka.

Další rumburská lékařka Leona Havlová už má takové množství pacientů, že další přijmout nemůže. „Mám plno. Žádného dalšího pacienta přijmout nemohu. Lidé se musí obrátit jinam,“ uvedla Havlová.

Zubařů je na Děčínsku sice velmi málo, ale mnozí se snaží vyjít pacientům všemožně vstříc.

„Přijímám pacienty, kteří u mě mají evidované někoho z rodiny nebo se zrovna přistěhovali. Nejdříve jim však vysvětlím, jaká je u nás situace s objednáváním Čekací doba je totiž až dva měsíce,“ vysvětlila lékařka.

Pacienty přijímá také šluknovská lékařka Miroslava Nováková. „Přibíráme pouze pacienty, kteří nemají vůbec žádného doktora nebo, kteří se zrovna přistěhovali, ale pacienty, kteří si usmyslí, že chtějí pouze přejít, protože se svým lékařem mají nějaký problém, nepřijmeme,“ řekla zdravotní sestra Lída Čermáková.

Většina lékařů na dotaz Děčínského deníku, zda přijímají nové pacienty odpovídala že nikoli, až na pár výjimek. Nové pacienty přibírají pouze pokud mají v místě jejich ordinace trvalý pobyt, z jiných obcí nebo měst vzít nemohou. „Rodina, která se odstěhovala do Teplic, zůstala tedy u nás. Ani v Teplicích i jiných městech zubaři nejsou,“ ukončila zdravotní sestra z Chřibské Eva Kořínková.

Autor: Veronika Bošková