Řidiči jezdící po kruhovém objezdu pod Novým mostem v Děčíně si musí dávat pozor. Kdykoliv zde totiž mohou narazit na záchranku vyrážející zachraňovat lidské životy. To by se ale mělo nejpozději napřesrok změnit. Ústecké hejtmanství totiž přestěhuje výjezdové stanoviště na druhý břeh Labe. Hlavním důvodem je opakované zatopení jen třináct let staré budovy při velké vodě.

Kvůli stěhování musí kraj, který je zřizovatelem záchranky, opravit za necelých třicet milionů korun budovy 
v Ovocné ulici v Rozbělesích.

„Po rekonstrukci, tedy nejdříve v průběhu příštího roku, možná až začátkem 2015, opustí zdravotnická záchranná služba své dosavadní působiště a půjde do nového, takže v Děčíně bude jedno stanoviště," uvedla pro Děčínský deník mluvčí krajského úřadu Magdaléna Hanáčková.

Budova u kruhového objezdu přitom byla před třinácti lety postavena jako sídlo integrovaného záchranného systému a měly zde sídlit všechny jeho složky. První zádrhel vyvstal hned na počátku. Policie se totiž do zbrusu nového centra nikdy nenastěhovala.  Dlouho zde nevydržela ani záchranka. Tu poprvé vyhnala velká voda v roce 2002, kdy se na čas přestěhovala do děčínské nemocnice. Po nutných úpravách se ale záchranáři vrátili zpět.

Nyní ji záchranáři opouští definitivně. V domě za desítky milionů zůstanou pouze profesionální hasiči.

Podle Hanáčkové kraj takto musí řešit problémy se zatápěním stanovišť záchranky ve více městech. Při povodních se přitom podařilo díky protipovodňovým stěnám udržet vodu několik desítek metrů od záchranářského centra. Bylo ale nutné vybudovat provizorní pracoviště v bývalé knihovně v Podmoklech, kam se preventivně celá výjezdovka zdravotnické záchranné služby stěhovala.

Během rekonstrukce bude dům v Ovocné ulici prakticky celý stržen. Z původního objektu zůstane zachována pouze obvodová nosná zeď. K této stěně bude provedena přístavba, ve které  v I.NP.  vznikne garáž pro ostré vozidlo ZZS, šatny se sociálním zázemím, technická a úklidová místnost, sklady, chodba a schodiště. O patro výš bude denní místnost, archiv, pokoj pro řidiče a záchranáře nebo toalety.

Celou rekonstrukci nového stanoviště zdravotnické záchranné služby zaplatí Ústecký kraj ze svého rozpočtu.