„Zase další hovadina. To snad ne. Sbohem, klide…" Podobnými výrazy hodnotí lidé na sociálních sítích nápad na vybudování hotelu na Kvádrberku nad Děčínem. Nápad zveřejnil na sociálních sítích Martin Zika.

Ačkoliv se může na první pohled zdát, že se jedná o žert, není tomu tak.

„Připravujeme koncepci rozvoje cestovního ruchu a toto je jeden z podnětů v koncepci obsažených," vysvětluje Zika.

Zároveň přiznává, že částečně přeci jen jeho příspěvek na sociálních sítích fabulací byl. Doposud totiž žádný soukromý investor o stavbu hotelu na Kvádrberku zájem neprojevil. Přitom podle návrhu zveřejněném na sociální síti se nemělo jednat o zrovna malý hotel. Měl by mít kapacitu kolem osmdesáti lůžek.

V diskuzi padly i návrhy na nějakou menší ubytovnu, okolo dvaceti lůžek. Její stavba by ale byla nerentabilní.

close Takto kdysi hotel na vyhlídce vypadal. info Zdroj: Foto: www.fotohistorie.cz zoom_in Nejde o novou myšlenku. Před sedmdesáti lety právě na Kvádrberku stála budova hostince, a to nedaleko oblíbené Císařské vyhlídky. Ta byla vybudována u příležitosti stříbrné svatby císaře Františka Josefa I. a Alžběty Bavorské, známější jako Sissi, v roce 1879. Hostinec sloužil jako jeden ze zdrojů příjmů pro okrašlovací spolek, který nechal vyhlídku postavit.

Kromě toho byl na vrcholu Kvádrberku vybudován areál s promenádou a ozdobnými rybníčky. To vše ale po druhé světové válce zaniklo.

Součástí areálu byla i vycházková cesta. Tu by bylo 
v rozšířené podobě potřeba vybudovat i k navrhovanému hotelu.

Kromě odsuzujících komentářů se ale řadě diskutujících nápad znovu tu postavit hotel zamlouval.

„Vážení, myslím si, že toto zas tak špatný nápad nebyl. Kdyby to někdo koupil a zřídil to. Myslím, že tato investice je zajímavá," napsal například do diskuze uživatel se jménem Georg Faulbaumm.

Pokud by přeci jen někdy na realizaci podobné stavby došlo, byla by hlavní domluva s radnicí. Pozemky na této vyhlídce i v jejím okolí jsou totiž městské. Problémy by mohly být také s ochránci přírody. Nadšení z podobných nápadů ale není ani na samotné děčínské radnici.

„Mně se to moc nelíbí. Spousta lidí to bere vážně. Dneska mi jeden člověk říkal, co to na radnici vymýšlíme. Napřed lanovka a teď tohle," říká náměstek děčínské primátorky Valdemar Grešík, který by ale neměl nic proti malé hospůdce pro turisty.

Podle Martina Ziky je důležité, aby podobný zásobník nápadů byl k dispozici.

„Je jasné, že se ne všechny nápady podaří zrealizovat. Ale vždy je dobré mít kam sáhnout," myslí si Zika s tím, že bylo zajímavé sledovat reakce lidí.

„Kdykoliv někdo přijde s nějakou myšlenkou, byť by nebyla financovaná z městských zdrojů, začnou lidé remcat, že by bylo lepší opravit ty chodníky. Ačkoliv to jde z úplně jiné kapsy a je potřeba se obracet na někoho jiného," říká Zika.

Zásobník nápadů dává dohromady Cech cestovního ruchu Děčínsko – Šluknovsko, který funguje pod okresní hospodářskou komorou.

„Zásobník tvoříme v rámci našeho cechu. Přispět ale do něj s nějakým nápadem může kdokoliv. Stačí, aby se obrátil na hospodářskou komoru v Děčíně, kde mu již zprostředkují kontakt, případně konkrétní nápad nám předají," dodává Zika.

V poslední době je to druhý podobný nápad, který rozvířil veřejné mínění. Tím prvním, po letech znovu oživeným, je vybudování lanovky z pravého břehu Labe na Pastýřskou stěnu.

Pod příspěvky o možné lanovce jsou tisíce diskuzních příspěvků, velká část lidí odsuzuje tento nápad jako zbytečné plýtvání městskými penězi v době, kdy je v Děčíně potřeba zhruba jedna miliarda na opravu velmi zanedbaného majetku.