Nově  budou muset řidiči platit parkovné na parkovišti v Děčíně I u basketbalové haly, v ulici Maroldova a v ulici Duchcovská, v Děčíně IV dojde na zpoplatnění parkoviště v ulici Na Valech.

Nařízení města, které zařadí nové komunikace do seznamu zpoplatněných, projedná rada města na svém zasedání 6. listopadu.

Menší tolerance

„Nařízení pak musí být patnáct dnů na úřední desce, samozřejmě přidáme ještě další dva až tři týdny tolerance, v rámci které budou strážníci řidiče o povinnosti hradit parkovné v nových lokalitách informovat a upozorňovat je. Městskou policii jsem již v tomto smyslu instruoval," uvedl děčínský primátor František Pelant.

Dodal, že nejde o nový záměr vedení města, možnost zpoplatnit další komunikace byla projednávána už před čtyřmi lety. Tehdy ale chyběly finance na pořízení parkovacích automatů.

„Jejich cena ale v posledních letech významně klesla, další peníze ušetřilo výběrové řízení přes náš elektronický systém.  Investovali jsme do nákupu čtyř nových automatů, které již jsou ve vyjmenovaných lokalitách umístěné," dodal primátor.

V současné době vyjde hodina parkovného na dvacet korun. Parkovné musí řidiči platit v pracovní dny od 6.00 do 20.00 hodin a v sobotu od 06.00 do 14.00 hodin. Kromě parkovacích automatů mohou řidiči poplatek uhradit prostřednictvím SMS zprávy.

„Jedná se o velmi komfortní způsob placení, který v současné době využívá až pětina řidičů. Díky SMS zprávám odpadají starosti se sháněním drobných, komfortnější je i případné prodlužování parkovného," vysvětlil ředitel děčínské městské policie Marcel Horák.

Parkovací karty? Výhoda

Zdůraznil, že stále nejvýhodnějším způsobem platby parkovného jsou parkovací karty. Parkovací karta na celé území města na rok vyjde na 3 900 korun, karta do místa zaměstnání nebo podnikání na 2 400 korun, a karta do místa bydliště na 1 500 korun. Karty se vydávají vždy na danou ulici a na jedno konkrétné vozidlo, jsou tedy nepřenosné. Pokud by řidič platil parkovné pouze prostřednictvím automatu, vyjde ho jeden den stání na 280 korun. Při koupi karty na celé území města tak řidič za hodinu parkovného zaplatí cca jednu korunu.

Městská policie začne s vydáváním parkovacích karet na rok 2013 už od začátku listopadu. Karty se vydávají v pondělí a ve středu od 09.00 do 11.30 a od 12.30 do 16.00, v úterý a ve čtvrtek od 09.00 do 11.30 a od 12.30 do 13.30 a v pátek od 09.00 do 12.00 hodin. Platit je možné v hotovosti i platebními kartami. „U nově zpoplatněných lokalit se budou karty vydávat až pro projednání nového nařízení v radě města," dodal Horák.

Tomáš Pavlík