Už téměř rok panuje v českém soudnictví řada změn. Ve snaze ulevit přeplněným věznicím, byl zaveden trest domácího vězení. Nebezpečným fanouškům zase může být zakázán vstup na sportovní, kulturní a jiné akce. V děčínském okrese se ale těchto alternativ příliš nevyužívá. „V současnosti dohlížíme na dva odsouzené k trestu domácího vězení na šest a osm měsíců. Oba spáchali přečiny, za které by mohli být posláni až na pět let za mříže,“ uvedl vedoucí Probační a Mediační služby v Děčíně Lukáš Herich.

Jen pro vybrané

Uložit trest domácího vězení lze jen za přečiny, tedy za trestné činy, které nejsou příliš společensky závažné, jako je například maření výkonu úředního rozhodnutí, neplacení výživného, drobné krádeže nebo podvody. Velkou roli, při ukládání tohoto trestu, hraje i osobnost pachatele. „Šanci odpykat si trest doma nemá každý, nevzniká tu žádný automatický nárok, zvlášť se posuzuje hlavně to, zda je člověk pro výkon takového trestu vhodný. Zajímají nás i okolnosti, za jakých byl čin spáchán, jestli se nejedná třeba o recidivistu. Kritéria pro odsouzení jsou přísná, sítem projde jen málo pachatelů, sdělil děčínský státní zástupce Petr Minich. Jeho slova potvrdila i soudkyně Okresního soudu v Děčíně Hedvika Kolářová: „Pachatel si musí takový trest zasloužit.“

Nečekané kontroly

Hlavní podmínkou domácího vězení je povinnost zdržovat se v místě trvalého bydliště nebo v místě, které odsouzený uvede jako místo výkonu trestu. Odtud pak může odcházet jen ve stanovených časech, které určuje soud. Samozřejmostí jsou časté a nečekané kontroly.

„Je naší povinností dohlížet na odsouzené, jestli jsou tam, kde mají být, to je smysl celého trestu. Obecně platí povinnost být doma přes noc, tedy od dvaceti hodin do pěti ráno. Může se stát, že se odsouzený zdrží v práci a přijede domů později nebo má jiné vážné důvody, proč v danou dobu není v místě, vždy ale tyto okolnosti musí doložit nějakým potvrzení. V případě neopodstatněného opuštění bytu nebo domu mu pak hrozí nástup do věznice,“ řekl vedoucí Probační a Mediační služby v Děčíně Lukáš Herich, zároveň také dodal, že návštěvy u odsouzených jsou časté a nehlášené. „Nikdo nemůže tušit, kdy zazvoníme u dveří, můžeme se objevit i několikrát denně. Odsouzení tak nemohou kalkulovat a snažit se výkon trestu nějak obejít. Občas se nám stane, že volají i sami, že jsou skutečně doma, abychom na ně nezapomněli,“ dodal s úsměvem Herich. O víkendu a ve státní svátek se odsouzení musí zdržovat doma.

Další novinkou v alternativních trestech je i zákaz vstupu na sportovní, kulturní a jiné společenské akce. Ten má zabránit hlavně notorickým výtržníkům v rušení fotbalových a hokejových utkání. K takové formě trestu nebyl na Děčínsku odsouzen zatím nikdo. „Nemáme tu fotbalovou první ligu ani hokejovou extraligu, basketbaloví fanoušci jsou slušní, a tak se tu s projevy chuligánství nesetkáváme,“ potvrdil vedoucí Probační a Mediační služby Lukáš Herich.