Téměř padesát dopravních nehod se od roku 2010 stalo na pouhých osmi kilometrech silnice mezi Děčínem a Ústím nad Labem u Dobkovic. Policie přesto tento úsek za nijak nebezpečný nepovažuje. Podle odborníků na dopravu jsou u Dobkovic největším nebezpečím pro ostatní hlavně nezodpovědní řidiči.

Je tu problém?

„Z našeho pohledu to není 
nebezpečný úsek. Vezmeme-li 
v potaz každoroční vyhodnocování nebezpečných a nehodových úseků, tento úsek nebyl v loňském roce vyhodnocen ani jako nebezpečný, ani jako nehodový," říká mluvčí policie Petra Trypesová.

„Je to nehodový úsek, kde je bouraček opravdu hodně. Silnice samotná příliš problematická není. Největší problém je nedodržování nejvyšší povolené rychlosti, nerespektování plné čáry nebo agresivní chování řidičů," vyjmenovává severočeský odborník na bezpečnost silničního provozu Jan Pechout 
z BESIPu.

Silnice u Dobkovic je plná dlouhých a přehledných zatáček. I to může být podle Pechouta jedním z důvodů, proč zde řidiči šlapou na plyn.

„Na druhou stranu tu jsou svodidla přímo v úrovni světel projíždějících vozidel. Takže v pravotočivých zatáčkách se protijedoucí vozidla navzájem nevidí," dodává Pechout.

Dva mrtví

Zřejmě nejtragičtější den zažily Dobkovice začátkem letošního roku. Parta mladých studentů se vracela na internát v Ústí nad Labem. Mírná zatáčka u dobkovického hřbitova se jim ale stala osudná. Řidič zřejmě kvůli vysoké rychlosti a kluzké silnici nezvládl řízení a narazil do hřbitovní zdi. Motor našli hasiči patnáct metrů od místa nehody.

Účet této dopravní nehody byl děsivý – dva mrtví mladíci a jedna těžce zraněná dívka. Tragédie zasáhla internát i školu, kam tito mladí lidé chodili.

K neštěstí tu málem došlo 
i před několika dny. Vážně tu bourala řidička poštovního auta; narazilo do ní auto jedoucí v protisměru. Řidička nehodu naštěstí přežila, v ústecké nemocnici se ale musela podrobit operaci.

Problémy s nehodami u Dobkovic byly ale i v minulosti. Například před téměř pěti lety dostal řidič nedaleko místní školy smyk, prorazil svodidla a skutálel se i s autem k Labi. Na místě byl mrtev.

Čtenáři Děčínského deníku ale mají jasno: Úsek u Dobkovic nijak nebezpečný není, řidiči si za problémy mohou sami.

„Úsek je absolutně v pořádku! Stav perfektní, komunikace široká a bezpečná. Jen ti řidiči jezdí jak magoři! Tam bude problém, nikde jinde," uvedl na Facebooku Děčínského deníku například Jakub Koš.

„Někteří řidiči riskantně předjíždějí a jezdí tam jak prasata, hlavně ty mladý, co dostanou od rodičů první auto 
a předvádějí se před kámošema. Tím to je. Silnice je v pořádku," hledá možné příčiny poměrně častých nehod Nicol Stryková z Děčína.

„Je to v lidech a ne v silnici. Silnice je moc pěkná, přehledná, nevím, proč tam někdo věčně bourá," píše Petra Dyr.

Počet zraněných
2010 - 10
2011  - 5
2012  - 1
2013 (do poloviny března) - 3 zranění a 2 mrtví

Počet nehod
2010 - 18
2011 - 13
2012 - 9
2013 (do poloviny března) - 8