Původní vyhláška, která se nelíbí antimonopolnímu úřadu, přesně vyjmenovaná místa, kde mohou být ve městě herny a kasina, včetně přesně stanoveného počtu automatů v hernách. Úřad ale tvrdí, že je taková vyhláška diskriminační. S městem kvůli tomu již zahájil i správní řízení. Jeho výsledkem by mohlo být zrušení stávající vyhlášky,
a tím konec regulace hazardu ve městě.

„A to jsme nechtěli dopustit. Během krátké doby by se totiž ve městě mohlo objevit nekontrolovatelné množství heren. Následně se takových zařízení zbavit přitom není nijak jednoduché," vysvětluje náměstek děčínské primátorky Jiří Anděl, proč se vedení města rozhodlo pro novou vyhlášku. Návrh, který budou zastupitelé ve čtvrtek projednávat, je poměrně jednoduchý.

V Děčíně nepovoluje nová vyhláška žádné herny, pouze kasina. Pokud ji zastupitelé schválí, měla by začít platit od Nového roku. To ale neznamená, že poslední herna bude mít v Děčíně otevřeno na Silvestra.

„Herny dostávají povolení na určité období, které je nutné dodržet. Nová vyhláška umožní ale nevydávat nová povolení," říká Jiří Anděl s tím, že ročně Děčín má z hazardu příjem kolem šestnácti milionů korun. Přesný dopad vyhlášky na rozpočet je zatím nejasný.

Právě herny jsou podle řady odborníků nejproblematičtější a jsou nejvíce spojené s kriminalitou. Navíc pro jejich zřízení platí mírnější pravidla, není potřeba skládat tak vysokou kauci jako v případě kasina. U těch se totiž náklady na jejich otevření pohybují v desítkách milionů. Kromě dvacetimilionové kauce musí mít společnost provozující kasino základní kapitál ve výši alespoň 30 milionů korun.

„Herny jsou největší problém. Kumuluje se v nich to nejhorší, tedy drogy nebo kriminalita. Sami vyléčení gambleři přiznávají, že největším problémem jsou právě herny. Do kasin totiž nemají takový přístup. Já osobně jsem ale pro úplný zákaz hazardu," říká člen komise prevence kriminality Lukáš Herich, který zároveň šéfuje děčínské pobočce Probační a mediační služby.

Od ledna zpřísní fungování herního průmyslu nový loterijní zákon. Vznikne registr lidí, kterým nebude umožněno hrát hazardní hry. Typicky takovými lidmi budou ti, kteří pobírají sociální dávky. Zároveň ale zákon snižuje kauci pro kasina na polovinu. Někteří odborníci zákonu vyčítají, že ze zákona vypadly části, které mají omezovat vznik závislosti. Zvedla se například maximální hodinová prohra na více než dvojnásobek.

Pokud bude nová vyhláška v Děčíně schválena, bude již třetí, která se týká právě regulace hazardu. Ta první jej zcela zakázala, po roce a půl pak přišlo její zmírnění
v podobě vypočítání počtu 
a míst heren a kasin.