Financování Lužické nemocnice dlouhodobě trápí rumburskou radnici. Ta jako jediný vlastník této nemocnice platí nejen její ztrátu, ale také například přístrojové vybavení. Přitom pacientů
z Rumburku je v Lužické nemocnici jen pětina. Zbývající jsou z ostatních obcí Šluknovského výběžku.

„Z Rumburku je v nemocnici necelá pětina všech hospitalizovaných pacientů. 
Z ambulantně ošetřených jich je pak přibližně 28 procent. Proto jsme se rozhodli požádat ostatní obce o příspěvek na rozvoj," vysvětluje předseda představenstva Lužické nemocnice Karel Schäfer.

I proto se svými kolegy navštívil jednání Sdružení pro rozvoj Šluknovska, kde jednotlivé obce oslovili s žádostí o pomoc.

„Požádali jsme o sto korun na jednoho obyvatele a rok. Taková částka nám přišla spravedlivá. Pokud by přispěli všichni, získali bychom více než čtyři miliony korun. Ty by nebyly použité na úhradu ztráty nebo provoz, ale výhradně na investice. Ať už do přístrojového vybavení nebo do nutných oprav," přibližuje využití případných darů Schäfer.

To se ale nelíbí především velkým městům, která by podle tohoto klíče měla platit nejvíce. Například sousední Varnsdorf by měl zaplatit přibližně 1,6 milionu korun.

„Je to nesystémové řešení. Akcionářem je město Rumburk a to musí vykonávat svá akcionářská práva, ale i povinnosti. Pokud někdo má majetek, tak se o něj také musí starat. Navíc vůbec nesouvisí s tím, odkud pacient pochází. Pojišťovny totiž uhradí platbu za svého pacienta ve všech zařízeních, se kterými mají smlouvu," říká starosta Varnsdorfu Stanislav Horáček. Zároveň ale dodává, že se jedná o jeho osobní názor a že žádost ještě neprojednali v radě a zastupitelstvu města.

Podobná situace panuje také v Krásné Lípě, která by měla platit přibližně 350 tisíc korun. Ani v tomto přibližně tři a půl tisícovém městě na okraji národního parku žádost doposud neprošla ani radou, ani zastupitelstvem města.

„Ještě jsme to neprojednali v orgánech města, ale myslím, že to nebude snadné prosadit. Podle mne by se odpovědnosti neměl zříkat kraj," je přesvědčený starosta Krásné Lípy Jan Kolář.

Ústecký kraj ale podle dřívějších vyjádření na nejrůznějších setkáních vstoupí do Lužické nemocnice až ve chvíli, kdy se dostane do problémů, které její současný majitel nebude schopen vyřešit. To ale podle kritiků takovéhoto postoje může být již pozdě.

Že by do řešení problémů měl vstoupit kraj si myslí také starosta Jiřetína pod Jedlovou Josef Zoser.

„Nemyslím si, že by příspěvky byly systémové řešení. Ale i kraj zodpovídá za to, že v regionu bude dostupná péče," říká starosta v narážce na to, že je Lužická nemocnice jediné takové zdravotnické zařízení v celém Šluknovském výběžku. Tedy regionu, kde žije přibližně padesát tisíc obyvatel.

Lužická nemocnice má poměrně velké problémy s penězi. Velká část faktur je po splatnosti více než 180 dnů, loňská ztráta se vyšplhala na více než šestnáct milionů korun. Hospodaření nemocnice přitom výrazně vylepšila dotace od města a prodej části pozemků za více než tři miliony korun. Letos musel Rumburk do nemocnice poslat již 16 milionů korun, za dalších pět se zaručil u banky v rámci kontokorentu.

Nemocnici trápí také velká podinvestovanost. A to přestože město, jako téměř stoprocentní vlastník, posílá do nemocnice milionové částky. Každoročně dotace přesahuje 10 milionů, loni 15 milionů.

Velký je problém s technickým stavem jednotlivých nemocničních budov, které jsou mnohdy velmi zanedbané. Vedení se chce také věnovat projektu centralizace a celkové modernizace. Ten by ale měl vyjít na 300 až 350 milionů korun. Takovou obří částku si město dovolit nemůže, výrazně totiž převyšuje roční rozpočet celého města. Proto chce vedení nemocnice zjistit možnosti financování z evropských či národních fondů.

Ročně je v rumburské nemocnici hospitalizováno více než osm tisíc pacientů, dalších 60 tisíc projde jejími ambulancemi. Pravidelně se zde rodí kolem 460 dětí.