15. září: Pochod
Tuto sobotu je kvůli podpoře zápisu naplánován pochod. A to na německé straně. Sraz je v 9:45 hodin v Bad Schandau na náměstí před kostelem.
„Odtud půjdeme po turistické cestě až na Kuhstall. Ve 12:00 hodin proběhne oběd v restauraci," popisuje průvodce Jiří Rak s tím, že během putování poskytnou experti informace o „světovém přírodním dědictví" i o fauně a flóře. Pochod bude dlouhý asi šest kilometrů.
Shoda obou zemí
Zápis do UNESCO podporují české i saské ministerstva životního prostředí. Právě jejich šéfové Tomáš Chalupa a Markus Ulbig se teď kvůli tomu setkali.
„Setkání iniciovala česká strana poté, co proběhl proces výběru lokalit pro zápis na předběžný seznam UNESCO na saské straně. Expertní komise saské vlády, která tento výběr prováděla, navrhla Českosaské Švýcarsko na společný zápis území pod gescí české strany a saská vláda se k tomuto návrhu připojila," uvedla Alena Tichá z krajského úřadu Ústeckého kraje.
Další kolo
Příprava nominace na zápis Českosaského Švýcarska se dostala po posledním jednání do dalšího kola. Ministři životního prostředí Chalupa a Ulbig se totiž dohodli na rozdělení úkolů pro jednotlivá ministerstva.
Na saské straně se zaměřila vláda na vypracování studie, která má určit možný potenciál celého regionu na obou stranách hranice. Naopak česká strana se snaží vyjednávat s obcemi, kterých by se zápis do seznamu UNESCO přímo dotkl.
Mediální kampaň
„Připravujeme k tématu Českosaské Švýcarsko a UNESCO mediální kampaň. Domnívám se, že negativní postoje, které stále ještě zaznamenávám, plynou hlavně z důvodu nedostatku informací," řekl krajský radní pro cestovní ruch Radek Vonka.
Podle něj by zápis na UNESCO pomohl v přílivu nových turistů. Z toho by pak mimo jiné profitovali podnikatelé a cestovní ruch.