Pokud vše půjde podle plánů lidí, kteří stojí
v čele měst na Děčínsku, vrcholné posty se příliš měnit nebudou. Většina starostů chce totiž své posty obhájit 
a na radnicích pokračovat. Jestli tomu tak bude, rozhodnou v komunálních volbách voliči. K urnám půjdeme 10. a 11. října.

Primátor Děčína František Pelant Děčín

V čele Děčína, kde bylo podáno devět kandidátních listin, stojí čtyři roky primátor města František Pelant. Lídr ČSSD chce pokračovat ještě další volební období.

„Celou kandidátku jsme omladili. Máme na ní i nové kandidáty, z toho mám radost," říká Pelant s tím, že na sedmadvacetičlenné kandidátce má ČSSD hned sedm  žen.

ČSSD má jako jeden z cílů obhajobu výsledku z minulých voleb, kdy získala osm mandátů.

„Důležité bude, jak naši práci zhodnotí lidé. Za čtyři roky tady neproběhl žádný skandál. Chci také pochválit spolupráci s Volbou pro město," řekl děčínský poslanec 
a pětka na kandidátce Jaroslav Foldyna.

Vládu ČSSD bude chtít ale narušit ODS – do čela města se chce vrátit Vladislav Raška 
z ODS.

Rumburk

Zřejmě nejzajímavější bude volební dění v Rumburku. Podáno tu bylo jedenáct kandidátních listin, mezi nimiž kromě těch tradičních nechybí i nové hnutí: Rumburáci.cz. Na jejich kandidátce najdou lidé současného starostu Jaroslava Trégra či místostarostu Darka Švába.

Jaroslav Trégr nestojí v čele Rumburku celé volební období. To začal jako starosta Jaroslav Sykáček, jenže postupně mezi ním a Švábem došlo
k řadě sporů a Sykáček jako starosta skončil. Trégr, který ho nahradil, by chtěl jako starosta pokračovat.

„Pokud bychom ve volbách uspěli, tak ano," řekl Děčínskému deníku.

Proti bude ČSSD s Jaroslavem Sykáčkem, za kterou Trégr se Švábem před čtyřmi lety kandidovali a s nimiž se rozhádali, a také politické hnutí Město lidem, v čele 
s opoziční zastupitelkou Bronislavou Nedvědovou. Právě Nedvědová patří k největším kritikům vedení radnice; vadí jí především to, že v čele města stojí lidé mající problémy se zákonem. Jaroslav Trégr totiž čelí obvinění z dotačního podvodu na mládežnický fotbal, místostarosta Darek Šváb dokonce v září stane před soudem za vyhrožování a zastrašování městských strážníků 
v Rumburku. Šváb byl již obžalován, několik týdnů strávil ve vazbě.

Ve své funkci ale po návratu vydržel, „jeho" zastupitelé ho podrželi, stejně jako zůstal šéfem Lužické nemocnice patřící městu.

Starosta Varnsdorfu Martin Louka Varnsdorf

Také Varnsdorf může mít stejného starostu jako dosud – Martina Louku. Ve městě se ale čeká velká bitva – na radnici bylo totiž podáno patnáct kandidátních listin, což je nejvíce na Děčínsku.

„Hodně lidí chce jít do politiky. Já se ale budu snažit obhájit," říká Louka. „Za volební úspěch bych považoval zisk jednadvaceti mandátů," dodal s nadsázkou.

Šluknov

Také starostka Šluknova Eva Džumanová chce zůstat další čtyři roky ve své funkci.

„Zájem o křeslo je značný, ale zkusím to," říká Džumanová, kandidující za Starosty a nezávislé. Na kandidátce je na prvním místě.

Celkem bylo ve Šluknově podáno deset kandidátních listin, což je například o jednu kandidátku více než ve větším Děčíně.

Krásná Lípa

Post starosty by mohl zůstat beze změny také v Krásné Lípě. Tady se navíc nebudou síly po volbách moc tříštit – město přijalo pouze tři kandidátní listiny.

Jedničkou za Sdružení 2014, jehož číslovka se mění podle roku voleb, je současný starosta Zbyněk Linhart. Ten současně kandiduje v podzimních volbách také do Senátu.

„Pokud by mi vyšel Senát, tak bych neseděl na dvou židlích. Zůstal bych ale zastupitelem," říká Linhart.

Benešov

Benešov nad Ploučnicí je jedním z mála větších měst na Děčínsku, kde by mohlo dojít na pozici starosty ke změnám. Současná starostka Dagmar Tesarčíková sice kandiduje, ale lídrem není. Její vyjádření se ale redakci získat nepodařilo, starostka ve středu nebrala telefon, je totiž na dovolené.

O post starosty tak chce bojovat Koalice pro Benešov, vítěz minulých komunálních voleb.

„Pokud vyhrajeme volby, chtěl bych být starostou," říká lídr kandidátky Filip Ušák 
s tím, že před čtyřmi lety je 
v povolebních jednáních ostatní strany vyšachovaly a 
Koalice pro Benešov skončila v opozici. Koalice pro Benešov, která patří mezi velké kritiky stávající radnice, věří, že se jí podaří udělat lepší volební výsledek než minule.

Posty v čele měst chtějí obhájit:

František Pelant
Primátor Děčína, jednička na kandidátce ČSSD. Primátorem města je čtyři roky, chce pokračovat dál.

Jaroslav Trégr
Starosta Rumburku, po hádkách na radnici nastoupil v končícím volebním období jako nástupce Jaroslava Sykáčka.

Martin Louka
Starosta Varnsdorfu, člen Hnutí nezávislých za harmonický rozvoj měst a obcí. Starostou je čtyři roky, předtím zastupitel.

Podané kandidátky:
Děčín – 9, Rumburk – 11, Varnsdorf – 15, Šluknov – 10, Benešov nad Ploučnicí – 8, Krásná Lípa – 3