Autorská píseň

„Letošní novinkou je, že některé big bandy vezou vlastní autorské písně do soutěže. Je to taková předzvěst obnovení autorské soutěže Děčínská kotva, která skončila na konci 80. let minulého století," říká jeden z organizátorů festivalu Pavel Sinko s tím, že se do autorské soutěže přihlásilo asi deset big bandů.

Na Děčínskou kotvu sice později navázala později Děčínská nota, soutěž pak ale skončila. Organizátoři hudebního festivalu se ji po letech snaží obnovit – měla by být jeho součástí. Zatím není jasné, zda jejich nápad získá dostatečnou podporu, ani to, jak se bude jmenovat.

Rozkvět Kamenice

Přestože se mezinárodní hudební festival koná v několika městech na Děčínsku – finančně na něj přispěl mimo jiné také Děčín – hlavním centrem dění zůstává Česká Kamenice.

„V průběhu let minulých rostl nejen festival samotný, ale také město do krásy. Od prvních tónů festivalové hudby na čtvrtém ročníku festivalu, kdy jsme se do jeho pořádání zapojili, se mnohé podařilo. Historické centrum města se stalo jeho ozdobou 
a paleta barev nahradila šeď minulosti. Za dobu pořádání festivalu se nejen rozvinul obsahově v celém regionu, ale také se zvýšila jeho kvalita," pochvaluje si starostka České Kamenice Hana Štejnarová.

Páteční program festivalu se uskuteční především v Děčíně, kde budou na Střelnici soutěžit big bandy do 25 let. Veřejnost si je bude moci poslechnout na Masarykově náměstí. V sobotu se bude soutěžit v Domě kultury v České Kamenici.

Tady je připravený i bohatý doprovodný program.

„Sobotní dopoledne již tradičně patří průvodu dechových orchestrů a mažoretkových formací, který zakončí koncert všech orchestrů na náměstí Míru pod vedením podplukovníka Jaroslava Šípa, šéfdirigenta Ústřední hudby armády České republiky," láká starostka s tím, že dále bude program pokračovat koncerty big bandů. Vrcholem večera v České Kamenici bude vystoupení hosta festivalu v doprovodu Big Bandu Ústřední hudby Armády ČR.

Mezinárodní hudební festival tradičně zavítá i do Německa. V neděli 21. 6. se část programu přesune do německého Bad Schandau, kde 
v krásném prostředí na břehu Labe proběhne koncertní program a důstojně zakončí celý letošní 16. ročník festivalu. Průběžně se hudebníci představí i v menších městech na Děčínsku, například v Rumburku či Krásné Lípě.

„Věřím, že i na šestnáctém ročníku si návštěvníci města najdou tu svou část programu a hudebníkům se podaří vytvořit takovou náladu, která ještě umocní kvalitu jejich hudby. Přeji mnoho hezkých zážitků, které by mohly vyústit v příjemné vzpomínky," uzavírá starostka.