Betonovou protipovodňovou zeď nechceme. S tímhle vzkazem přišli ve středu na děčínský magistrát zástupci Arniky a dalších občanských sdružení, která zorganizovala petici proti stavbě zdi na Mariánské louce. Dárkově zabalenou petici s více než čtrnácti sty podpisy a obraz Mariánské louky přinesli děčínskému primátorovi Františku Pelantovi. Ten měl ale jiné jednání a tak zástupce sdružení přijal první náměstek Pavel Sinko.

„Nelíbí se nám především to, že je to nešetrná forma protipovodňové ochrany. Nejsme si jisti ani tím, jestli zrovna tuto část města je třeba chránit nějakou zdí. Ušetřené peníze by bylo možné efektivně využít jinde ve městě, kde je hrozba povodní a možných škod naléhavější,“ uvedl vedoucí děčínské pobočky sdružení Arnika Kamil Repeš.

Zástupci sdružení bojující proti betonovému monstru argumentovali tím, že zeď m á stát v místech, která patří k historicky cenným lokalitám města.
„Vůbec se sem žádná taková stavba nehodí. Jde o archeologicky významnou lokalitu, kde se rozkládal středověký Děčín. Rekonstruovaný zámecký park se stává vyhledávaným místem odpočinku a pohled na masivní beton by určitě netěšil ani návštěvníky města,“ dodal Miloš Vavřička z Iniciativy pro děčínský zámek.

Předaná petice v šuplíku určitě neskončí.

„Budeme se jí zabývat na radě města a poté i na jednání zastupitelstva. Dáme tak prostor všem, aby se k téhle problematice znovu vyjádřili. Osobně bych v daném místě před hrozící povodní radši viděl nějakou mobilní stěnu. Mohli bychom problém řešit podobnými opatřeními, jako například Praha či jiná města,“ uvedl náměstek děčínského primátora Pavel Sinko.

Realizátorem je Povodí Labe

Realizátorem protipovodňových opatření na území Děčína, podobně jako v dalších městech, je Podnik Povodí Labe. Peníze na ochranné stavby získává z programu ministerstva zemědělství, které mnohým žadatelům v poskytnutí finančních prostředků vyhovět nemohlo.

„Kdyby se děčínští zastupitelé rozhodli, že žádná protipovodňová opatření na území města nechtějí, byla by to sice nepříjemná záležitost, ale dokázali bychom těch více než tři sta milionů korun na ochranná opatření investovat jinde. Neuspokojených čekatelů je poměrně dost,“ reagoval ředitel pro správu povodí Václav Jirásek.

Děčín nesmí dlouho váhat

Pokud se Děčín pro stavbu komplexu ochranných opatření rozhodne, nesmí dlouho váhat. Realizace staveb má skončit v roce 2013.

„V současné době nemáme ani potřebné finanční prostředky. Při souhlasu s výstavbou bychom ty peníze, jednalo by se nejméně o patnáct milionů korun, ale v rozpočtu museli najít,“ dodal náměstek Sinko.

Organizátorům petice proti betonové zdi na Mariánské louce se také nelíbí, že o tomto záměru neměla prakticky možnost diskutovat širší veřejnost.
„Mám pocit, že se k téhle záležitosti ani nevyjadřovali urbanisté a další odborníci, kteří problematiku Děčína dobře znají,“ poznamenal Miloš Vavřička.

Nejsme proti budování

Občanská sdružení očekávají, že nové vedení města znovu přehodnotí všechny záměry výstavby protipovodňových opatření.
„Nejsme proti jejich budování. Ale měla by být skutečně v místech, která jsou nejvíce ohrožena. Mariánská louka takovou lokalitou určitě není,“ dodal Kamil Repeš.