Podle jeho slov nekončí kvůli politice, ale personálnímu složení místní ODS. Spolu s ním odchází také Václav Lešanovský. Občanští demokraté tak nebudou mít
v Děčíně po více než dvaceti letech žádného městského zastupitele.

Jestliže se v Děčíně řeklo
v uplynulých letech ODS, zároveň se ozvalo Vladislav Raška. To již od 1. dubna platit nebude.

Proč odchází?

„Jsem rozhodnut nezaplatit členské příspěvky, a tím tak ukončit své členství v ODS. Nebylo to jednoduché, ani unáhlené rozhodnutí," řekl Vladislav Raška Děčínskému deníku.

Proč Raška odchází z ODS, jejíž tváří v Děčíně byl 25 let? Prý to není kvůli politice strany.

„Rozhodně to není otázka značky ODS. Hlavním důvodem je personální situace 
v oblastním a místním sdružení. Současná situace je pro mne nepřijatelná," vysvětluje své rozhodnutí Raška. Ten byl donedávna i šéfem ODS v celém Ústeckém kraji. Na podzim se ale rozhodl svou pozici neobhajovat.

„Pokud je pravdou, že Ing. Raška opustí řady ODS, bylo by vhodné, aby tuto informaci oficiálně poskytl vedení místního sdružení ODS, neboť je stále ještě členem městského zastupitelstva zvoleným za tuto politickou stranu. Bylo by to slušné i vůči voličům, kteří mu dali svůj hlas v komunálních volbách, i vůči těm, kteří dali hlas ODS," uvedl v reakci na Raškovo rozhodnutí předseda místního sdružení ODS Petr Plíšek.

Někomu je to líto

Předseda oblastního sdružení, které sdružuje členy ODS v okrese Děčín, Raškova odchodu ze strany lituje. O jeho plánech na odchod ze strany ale nic nevěděl.

„Něco se samozřejmě šuškalo. Ale potvrzené jsem to neměl. Je mi to líto. Pana Rašky si velmi vážím, pro ODS 
v Děčíně udělal hodně," říká Jiří Kalous.

Vladislav Raška.Další výrazná tvář ODS na severu Čech, teplický primátor a senátor za Teplicko Jaroslav Kubera, považuje Raškův odchod z ODS za osobní záležitost.

„Přestupy jsou moderní, je to ale každého věc. Člověk je svobodný, nemám s tím problém, ale je to škoda," říká Kubera s tím, že Rašku zná od doby, kdy stál v čele Děčína jako primátor.

Vladislav Raška dál zůstává v děčínském zastupitelstvu i zastupitelstvu kraje. Již ale nebude členem ODS. Poprvé po více než dvaceti letech tak nebude mít ODS žádného svého člena v děčínském městském zastupitelstvu. Spolu 
s Raškou totiž občanské demokraty opouští i jeho bývalý náměstek z dob, kdy byl primátorem. A Václav Lešanovský uvádí stejné důvody jako bývalý děčínský primátor.

„Uvažoval jsem o tom již poměrně dlouho. Ale já nebyl členem strany tak dlouho jako kolega Raška. I já končím 
k poslednímu březnu, protože nesouhlasím se současným vedením místního sdružení," uvedl Lešanovský pro Děčínský deník.

Zda bude Vladislav Raška pokračovat v krajském zastupitelstvu i po podzimních volbách, zatím není jasné. Jisté ale je to, že pokud bude kandidovat, nebude to v barvách ODS.

„Zvažuji krajské volby, kandidaturu vyloučit nemohu. Vyloučit ale mohu, že budu kandidovat jako straník. Stejně jako to, že bych se objevil na kandidátce hnutí ANO, případně se stal jeho členem," říká Vladislav Raška.

Raška byl jako politik dosud pouze členem ODS.

„Přeji ODS jen to nejlepší, opravdu se se stranou jako značkou nerozcházím ve zlém 
a stále souhlasím s její politikou. Pokud se ale radikálně něco nezmění, pokud nepřijde někdo, kdo bude mít tah na branku a dokáže lidem vysvětlit potřebné věci tak, aby je pochopili, tak vidím její budoucnost v černých barvách," dodává Raška.

Raškova kariéra v ODS

S Vladislavem Raškou je spojen největší úspěch některé z politických stran ve velkých městech okresu Děčín. Při volbách v roce 2006, kdy obhajoval primátorský post, získala Raškou vedená ODS nadpoloviční počet zastupitelů. Z 25 jich bylo 14 z kandidátky občanských demokratů. Od té doby ale provází ODS volný pád. Od 45 procent hlasů v roce 2006 se ale ODS v Děčíně propadla až ke 13 procentům ve volbách před dvěma lety. Ale i přesto se dokázala po jednom volebním období opět vrátit do vedení města. Propad v počtu zisku procent hlasů byl ale nižší než v rámci celé republiky, což řada lidí přisuzuje právě Raškovi.

Období Raškova primátorování se nevyhnuly ani kontroverze, především ohledně stavebních zakázek. Pravděpodobně tou největší byla demolice bývalého Atlantiku, na jehož místě vyrostla nová městská knihovna. Kritici tehdy upozorňovali například na nákladnost oplocení, kdy se měla více vyplatit jeho koupě než pronájem. Po této kritice se nakonec městu podařilo vyjednat výrazně lepší podmínky. Kauzou se zabýval také zastupitelský kontrolní výbor, ale pochybení v postupu při zadávání zakázky neshledal.

Kauza ale měla dopad na děčínskou radnici krátce před volbami 2010. Tehdy se rozpadla koalice. Přesto ale Raška vydržel v čele Děčína až do řádných voleb na podzim 2010, po kterých odešel do opozice.

Vladislav Raška – vizitka Vystudoval VŠE v Praze. V letech 1985 – 1987 pracoval v Podniku zahraničního obchodu – Ligna, Tuzex. Mezi roky 1988 – 1994 byl zástupcem přednosty OU Děčín. Od roku 1994 byl vedoucím regionálního pracoviště FNM v oblasti severních Čech. V letech 2001 a 2002 zastával pozici prvního místopředsedy výkonného výboru FNM. Od roku 1995 byl aktivní ve statutárních orgánech několika průmyslových firem. Postupně působil např. jako předseda představenstva CHEMOPHARMA, předseda dozorčí rady Severočeské energetiky, a.s., předseda představenstva PARAMO, a.s. Byl též členem představenstva ČSA. Mezi lety 2002 – 2010 vykonával funkci primátora. V roce 2012 byl zvolen zastupitelem Ústeckého kraje. Zdroj: nasipolitici.cz

Vyjádření ODS k odchodu Vladislava RaškyIng. Vl. Raška má jako každý řadový člen právo ODS opustit. V minulém roce proběhly v děčínské ODS volby, ve kterých ing. Raška post předsedy místního sdružení ODS neobhájil. Rovněž nebyl zvolen do vedení regionálního sdružení ODS ústeckého kraje.
Je politováníhodné, že informaci o ukončení členství v ODS jsem se jako předseda místního sdružení dozvěděl prostřednictvím dotazu novináře. Pokud je pravdou, že ing. Raška opustí řady ODS, bylo by vhodné, aby tuto informaci oficiálně poskytl vedení místního sdružení ODS, neboť je stále ještě členem městského zastupitelstva zvoleným za tuto politickou stranu. Bylo by to slušné i vůči voličům, kteří mu dali svůj hlas v komunálních volbách i vůči těm, kteří dali hlas ODS.
Petr Plíšek, předseda místního sdružení ODS Děčín Podmokly