Jedna z nejzajímavějších památek v Děčíně prokoukne. Hornožlebští hasiči se totiž postarají o údržbu Hladového kamene pod Tyršovým mostem.

Hasiči pomohou
 s úklidem bahna

Hromady bahna a kamení skrývají velkou část Hladového kamene v Děčíně. Naplavily je sem povodně, které se v minulých letech prohnaly Děčínem.

„Do úklidu se pustí dobrovolní hasiči z Horního Žlebu 
v sobotu 28. června," uvedla mluvčí magistrátu Markéta Lakomá.

Hladový kámen je skála vystupující z řeky při extrémně nízkých stavech vody. V posledních letech se ale kámen 
s historickými nápisy, z nichž ten nejstarší je 400 let starý,  objevuje i několikrát do roka.

Nejstarší čitelný záznam pochází z roku 1616, starší letopočty 1417 nebo snad 1473 byly sedřeny plavidly, která 
v blízkosti kamene příležitostně kotví. Je tak jednou 
z nejstarších hydrologických památek na Labi.

Údržbě okolí Hladového kamene letos nahrává extrémně suché počasí posledních měsíců. Až na mírné zvýšení  hladiny na počátku června se totiž Labe pohybuje velmi nízko. Podle údajů Českého hydrometeorologického ústavu kolísá hladina řeky v Děčíně okolo 120 až 130 centimetrů.

„Kámen letos vystoupil 
z Labe podstatně dříve než 
v předchozím roce. Aktuálně je čitelná část nápisu „Neplač holka, nenaříkej, když je sucho, pole stříkej", který nechal do kamene vytesat nejspíše v roce 1938 majitel továrny na pumpy Sigma, pan František Sigmund, jako nenucenou reklamu," přibližuje historii Hladového kamene Lakomá.

České i německé nápisy

Mnohem známější je ale starší německý nápis Wenn du mich siehst, dann weine – Spatříš-li mne, zaplač. Ten vystihuje dobu, kdy lidé mohli na Hladový kámen tesat nápisy. To bylo totiž možné jen tehdy, když byla velmi nízká hladina vody. 
A to znamenalo nejen problémy v plavbě, která po staletí živila velkou část lidí z Děčína a okolí, ale také velkou neúrodu způsobenou suchem. Tento nápis ale v současné době vidět není, je utopen pod nánosy bahna a kamení.

Poprvé bylo výrazněji upraveno okolí Hladového kamene na začátku století, před dvaceti lety byl kámen očištěn a bylo upraveno okolí a přístup k němu.

Děčínský Hladový kámen ale není jediný svého druhu na Děčínsku. Podle některých zdrojů by se další podobné kameny měly nacházet níže po toku řeky Labe ve směru na Dolní Žleb.

Zmizí kámen na věky pod vodou?

Ten děčínský by ale mohl již za několik let navždy zmizet pod vodní hladinou. Pokud totiž dojde k výstavbě plavebního stupně Děčín v Prostředním Žlebu, bude vzdutí hladiny takové, že Hladový kámen pod Tyršovým mostem bude hluboko pod vodou.

To by ale podle legendy mělo být dobrým znamením. Ta totiž říká, že poté přijdou časy blahobytu a hojnosti.