V pondělí uplynul přesně rok od ničivé vichřice Herwart. Po jejím odeznění si obce stěžovaly na to, že nemají dostatek informací o výpadcích elektřiny. Po roce je situace výrazně lepší.

Kromě hasičů bylo loňské řádění větru největším zápřahem pro energetiky, jen ČEZ měl téměř 630 tisíc lidí bez elektřiny, a to především na severu Čech.

„Externě se ČEZ Distribuce zaměřila především na komunikaci. Ihned po Herwartu zahájili energetici jednání se všemi mobilními operátory k vzájemné výměně informací o poruchách a jejich předpokládaném odstranění,“ uvedla mluvčí Skupiny ČEZ Soňa Holingerová.

Nová pravidla nastavili energetici také pro komunikaci s krizovými štáby a jednotlivými zasaženými obcemi. Právě ty si po loňské vichřici nejvíce stěžovaly, že nemají dostatek informací o tom, jak dlouho výpadky elektřiny potrvají.

„Pro obce byly zavedené speciální telefonní linky, na kterých bychom měli být předem odbaveni. Jejich telefonní čísla jsou samozřejmě neveřejná,“ je poměrně spokojený starosta Krásné Lípy Jan Kolář. Právě Lípa loni patřila mezi nejpostiženější obce na Děčínsku a Šluknovsku.

Pokud se tehdy někdo zkoušel dovolat na energetiky, měl většinou smůlu. Včetně starostů, na které se lidé především v malých městech a vesnicích obraceli, když se nedovolali na poruchovou linku.

Likvidace škod po vichřici Herwart v národním parku

Fotogalerie: Likvidace škod po vichřici Herwart v národním parku

Ty totiž nezvládaly nápor tisíců volajících, navíc začaly vypadávat i základnové stanice mobilních operátorů.

Kromě speciálních telefonních linek pro starosty zavedl ČEZ nový krizový informační systém pro obce. „Do něj se mohou starostové a členové krizových štábů registrovat a při mimořádných událostech jsou prostřednictvím SMS informováni,“ přiblížila další novinku Soňa Holingerová.

NĚKDE VĚTVE PROŘEZALI

„Krátce po vichřici jsme měli setkání, kde jsme vznesli naše připomínky. A tentokrát byly naše stesky vyslyšeny,“ přidal se ke Kolářovi také starosta Starých Křečan František Moravec.

Nejčastěji dělaly problémy stromy nebo větve popadané do drátů elektrického vedení. Také to byla jedna z oblastí, na kterou se ČEZ zaměřil. „Nevím jak jinde, ale u nás v Krásné Lípě v posledním roce energetici dělali hodně velké prořezávky v okolí elektrického vedení,“ konstatoval starosta Jan Kolář.

Stejně postupovali podle Moravce energetici také ve Starých Křečanech. „Zarostlé vedení ale nejde vždy za energetiky. Velmi často za ně také mohou majitelé pozemků, po kterých dráty vedou,“ dodal Moravec.

Přestože od Herwartu uplynul teprve rok, mohli si energetici i obce vyzkoušet nově nastavená pravidla v praxi již šestkrát. V průběhu letošního roku totiž Českou republiku zasáhly vichřice Burglind, Vladan, Friederike, Vlastimil, Fabienne a Sieglinde.

TISÍCE PORUCH

Orkán Herwart způsobil loni v říjnu 3 571 poruch na zařízení distribuční soustavy ČEZ Distribuce, z toho šest poruch na zařízení velmi vysokého napětí, 1 121 poruch na zařízení vysokého napětí a 2 444 poruch na zařízení nízkého napětí. Kalamitní stav trval 62,5 hodiny, zasaženo bylo celkem 628 tisíc odběratelů a jen ČEZu způsobil vítr škody za 71 milionů.