Herny mají utrum. Jejich návštěvníci už si v nich od nového roku podle novely loterijního zákona hry o peníze nezahrají. Jinak tomu není ani v Děčíně. Na kontroly, zda provozovny zákon neporušují, se tu teď chystají strážníci.

Výherní automaty měly z podniků kvůli regulaci hazardu zmizet se začátkem roku. Podle informací Deníku však v jednom z děčínských barů provoz automatů pokračoval i v novém roce. Nacházet se tu měly čtyři výherní automaty. A na takové bary si nyní došlápnou děčínští městští policisté.

„Budeme kontrolovat veškerá místa, na kterých se provozovaly výherní hrací přístroje nebo videoherní terminály, a to ve spolupráci s odborem ekonomickým, který má tuto oblast na starosti,“ uvedl zástupce ředitele strážníků Tomáš Pavlík. Dodal, že nebude sdělovat, kdy ke kontrolám dojde. „Jedná se ale o velmi blízkou budoucnost,“ prozradil.

Lenka Dusilová.
KRÁTCE: Co se děje na Děčínsku? Přečtěte si stručný přehled

Hrací automaty a jiné hazardní hry mají nadále zůstat pouze v kasinech. I ta ale musí splňovat určité podmínky. Kromě zavedení kamerového systému a evidence návštěvníků, což platí už od začátku loňského roku, musí provozovatelé požádat o vydání základního povolení ministerstvem financí. Za to mají povinnost zaplatit kauci ve výši 50 milionů korun.

Tím to ale nekončí. Dále pak zaplatí za povolení k umístění herního prostoru 10 milionů korun za každé kasino, nejméně však 20 milionů. To znamená, že provozovatele jednoho kasina jeho další byznys vyjde na nejméně 70 milionů korun.

„Konkrétní výši nákladů neumíme vyčíslit. Přesto však lze konstatovat, že o povolení žádají velmi silné firmy a pro některé nebude problém dodržet povinnosti stanovené novým zákonem o hazardních hrách,“ uvedla mluvčí děčínského magistrátu Markéta Lakomá.

Loď Elbe Princesse v děčínských loděnicích.
FOTO, VIDEO: Stometrová Labská princezna zabrala v Křešicích půl loděnice

Nový zákon také počítal s vytvořením rejstříku lidí, kteří nesmí hazardní hry hrát. Těmi jsou například osoby, které pobírají sociální dávky. Provozovatelé kasin je odhalí snadno, lidé mají totiž povinnost při vstupu předložit občanský průkaz.

Hazard reguluje v Děčíně od září 2016 vyhláška. I ta povolovala pouze provoz kasin. Herny dostaly na určitou dobu licenci, po jejím vypršení musely skončit. Nová povolení nedostaly.

Do té doby provozovaly podniky v Děčíně hazardní hry na více než 60 místech, jejich počet se ale podařilo výrazně snížit. Loni jich byla už jen třetina.

Z původního výtahu v Pastýřské stěně dnes zbyla jen hromada třísek a reznoucích zbytků kovové konstrukce.
Výtah se do Pastýřské stěny asi nevrátí