O necelých deset milionů korun žádá prostřednictvím Ústeckého kraje azylový dům v Jiřetíně pod Jedlovou. Peníze nutně potřebuje na zachování provozu.

„Peníze potřebuje na celkový provoz, ať to jsou energie, potraviny, údržba nebo platy. Pokud bychom ty peníze nedostali, tak by to to pro nás bylo velmi špatné, nejspíš bychom museli  zavřít. Špatné by to bylo hlavně pro naše klientky. Jsme totiž jediný azylový dům v republice, který se stará o hendikepované matky s dětmi," říká vedoucí Domova sv. Máří  Magdalény v Jiřetíně pod Jedlovou Hana Venturová.

Ten už musel kvůli sníženým dotacím v letošním roce zrušit terénní sociální službu pro více než padesát klientů. Navíc mu přibyla i nová budova.

Peníze na financování azylových domů se Ústecký kraj snaží získat také z evropských sociálních fondů – z fondu Lidské zdroje a zaměstnanost. Celkem žádá o 12,9 milionu korun. Kromě domova v Jiřetíně plánuje podpořit sociální služby v Jiřetíně v Lovosicích a v Žatci.

Kraj sám není zřizovatelem žádného takového zařízení. Většinou je provozují neziskové organizace či charity, výjimečně příspěvkové organizace města, například v Děčíně nebo Chomutově. Celkem jich je v kraji na tři desítky. „Projekt je určen především na podporu současných služeb a na nové kapacity. Na většině míst, kde je vypisován, už azylové domy jsou, s výjimkou Lovosic, kde by měl vzniknout nový. Projekt by zajistil dostatek financí po dobu trvání na poskytování služby, případně rozšíření její kapacity," řekla mluvčí Ústeckého kraje Magdalena Hanáčková.

Za dotační peníze chce kraj zajistit sociální služby, konkrétně stravu, ubytování či pomoc při obstarávání osobních záležitostí do konce roku 2014. V Žatci by šly peníze do azylového domu pro muže zřizovaného Fondem ohrožených dětí. Z očekávané dotace mu půjde 3,25 milionu korun.

Problémy s financováním sociálních služeb měl Ústecký kraj už několik let. Ministerstvo práce a sociálních věcí přislíbilo pro loňský rok 130 milionů korun, ještě v červnu 2011 ale nebylo jasné, že peníze v rozpočtu najde.

Ministerstvo loni krajům rozdělilo na sociální služby přibližně 6,1 miliardy korun, což je asi 90 procent částky z roku 2011. Na dofinancování připravilo pro regionální poskytovatele sociálních služeb 100 milionů korun.