Hejtmanka kraje Jana Vaňhová (ČSSD) se proto do vládní koalice ostře obula.

„Musím otevřeně našim občanům přiznat, že jsem se ve sněmovně dozvěděla skutečný důvod neochoty schválit náš balíček. Vláda nechce před krajskými volbami dopustit, aby to byl Ústecký kraj, který přichází s řešením pro soužití s nepřizpůsobivými občany a v podstatě tak usvědčuje pravicovou vládu z nepřipravenosti a nečinnosti v této oblasti,“ uvedla Vaňhová s tím, že pro Šluknovsko znamená odklad účinných zákonů ten nejhorší možný scénář.

„Situace na Šluknovsku se zhoršuje a starostové mají svázané ruce, bez zákonů nemohou nic, nasazení většího počtu policistů je jen dočasným řešením,“ uvedla hejtmanka.

Pokud vláda sama připraví novely zákonů a sněmovna je schválí, začnou podle Vaňhové platit nejdříve příští rok.
„A starostové potřebují řešení nyní,“ zdůraznila.

S tím souhlasí například starostka Šluknova Eva Džumanová.

„Rychlou pomoc si představujeme jinak. Připadá mi, že je celá situace dost podceňovaná. Sociální problém není jen problém Šluknovska, ale doutná všude, po celé zemi,“ řekla Děčínskému deníku Džumanová.

Problém je v tom, že poslanci ODS vytýkají ústeckým návrhům chyby.
S tím ale hejtmanka nesouhlasí.

Ústecký kraj trvá na tom, že zákony byly zpracovány zcela profesionálně, a to renomovanou právní kanceláří, která má v této oblasti dlouhodobé zkušenosti,“ uvedla mluvčí Ústeckého kraje Magda Hanáčková.

„Naše zákony jsou apolitické a kvalitní, nechápu, proč vláda potřebuje další čtyři měsíce na to, aby naše zákony mohla okopírovat, když jsme jí je poskytly,“ naráží Vaňhová na fakt, že vláda se balíčkem bude zabývat až v červnu.

Na balíčku opatření, která by pomohla starostům v sociálně vyloučených lokalitách, pracuje kraj podle hejtmanky 2,5 roku. I proto teď vidí za odporem vlády balíček schválit politický boj.

„Nedokážu posoudit, zda se jedná o politický boj, ale v tomto případě bychom neměli hledět na stranickou příslušnost,“ myslí si Eva Džumanová. „Lidé ale dali jasně najevo nespokojenost se sociální situací, politici by se proto měli semknout a nehrát si na barvy," uzavírá.

S využitím ČTK