"V provozování loterijních a hazardních her nebo sázek návrh (kraje) počítá s rozšířením pravomocí jednotlivých měst a obcí zejména v souvislosti s regulací počtu a umístění heren a loterijních terminálů. Navíc zpřísňuje veškeré podmínky pro jejich provozování," vysvětlila požadované změny mluvčí kraje Magda Hanáčková.

Kraj původně navrhoval novelu loterijního zákona jako součást legislativního balíčku, který obsahoval ještě návrh nového zákona o sociálním bydlení a změnu zákona o odpadech a veřejné službě. Než ale balíček předložil sněmovně, poslanci už projednali vládní návrh novely loterijního zákona.

Rada Ústeckého kraje navrhne svým zastupitelům, aby kraj připomínkoval aktuální vládní návrh novely. "Pokud však připomínky Ústeckého kraje nebudou ministerstvem financí akceptovány, musí zastupitelstvo přikročit ke zpracování vlastního návrhu na vydání změny loterijního zákona,“ řekla hejtmanka Jana Vaňhová. Obyvatelé budou moci návrh připomínkovat na webových stránkách kraje, o vyjádření požádá kraj i obce a Krajskou hospodářskou komoru Ústeckého kraje.

Krajské zastupitelstvo schválilo balíček navrhovaných legislativních změn 7. září. Kraj žádá změnu loterijního zákona, zákona o odpadech s dopadem na výkupny kovů a nový zákon o sociálním bydlení. Některé obce, jako například Varnsdorf na Děčínsku, jemuž by měly navrhované změny pomoci řešit situaci s nepřizpůsobivými obyvateli, balíček legislativních změn podpořily usnesením zastupitelstva. Kraj vyzval i občany, aby podepisovali petici na jeho podporu.

Kritiku si legislativa navrhovaná krajem vedeným ČSSD vysloužila od poslankyně a bývalé primátorky Chomutova Ivany Řápkové (ODS). Materiál prý má legislativně technické nedostatky, jako je neprovázanost mezi jednotlivými paragrafy návrhu změn trestního zákoníku. "V podstatě by trestným činem…bylo i to, že někdo třikrát zanedbá úklid nebo odloží odpadky mimo místo, kam patří," uvedla poslankyně na jednání krajského zastupitelstva počátkem listopadu.

Podle ní některé návrhy kraje už obsahují jiné legislativní normy nebo už schválené zákony. Týká se to například zákona o loteriích, který 27. září podepsal prezident, a návrhu zákona o sociálním bydlení. Kraj podle Řápkové v návrhu zákona předkládá opatření, která už platí. "Je tady vyzývána veřejnost, aby podpořila balíček opatření, o němž se v podstatě nedá hlasovat," dodala. Ze stejného důvodu vláda takzvaný Ústecký balíček neprojednala, dál návrhy putují do Poslanecké sněmovny.