Starostové měst ve Šluknovském výběžku zase chtějí víc pravomocí nad hazardem i víc peněz od státu.

Inspirací je pro Šluknovský výběžek především Litvínov, kde vypadala situace podobně a vygradovala až do otevřených střetů mezi pravicovými radikály a policií, pak se ale uklidnila. A pro Litvínov mají nyní severočeští politici spíše slova chvály.

„Po vzoru Litvínova chceme najít prostředek, který by umožnil omezit výši příspěvků na bydlení, což se ve Varnsdorfu zatím nedělo,“ řekl po jednání v Rumburku krajský radní a varnsdorfský zastupitel Petr Jakubec (ČSSD).

Další návrhy už míří spíše k politikům ve vládě a parlamentu.

„Potřebujeme přesnější definici sociálního bydlení a hygienický výměr, který by stanovil, kolik lidí může v příslušném bytě bydlet,“ prohlásila Vaňhová. Starostové podle ní na jednání požadovali i úpravy loterijního zákona, které by jim daly ještě větší pravomoci pro regulaci výherních automatů. „My jako kraj můžeme předložit tyhle návrhy do sněmovny,“ dodala Vaňhová. Starostové by rádi i víc peněz od státu. „Chtěli bychom zaměstnat víc lidí a ne jen na pár měsíců, ale ideálně až do důchodu,“ prohlásil starosta Rumburka Jaroslav Sykáček (ČSSD).

Napětí v oblasti Lužických hor se stupňuje od začátku roku, do oblasti se sestěhovávají Romové z jiných částí Česka a kriminalita výrazně roste. Události nabraly rychlý spád během srpna; nejprve zaútočilo pět Romů mačetami na hosty jednoho z barů v Novém Boru, o čtrnáct dnů později pak napadlo v Rumburku až 20 Romů menší skupinku Čechů; policie útok klasifikovala jako rasistický.