„Zavedení nové vyhlášky umožní řádnou kontrolu provozování herních zařízení městskou policií. Navíc bude mít město větší přehled o hazardních hrách, protože vydává povolení k provozování výherních hracích přístrojů," říká děčínský primátor František Pelant.

Stávající vyhláška přitom jasně říká, že provozování hazardu je v Děčíně zakázáno. Dalšími důvody je obava ze vzniku černých heren a přísun peněz do městské pokladny.

„Nechceme úplně zakázat hazard, protože máme obavy, že by se automaty přemístily na černý trh, do prostředí bez regulace. Samozřejmě výhledově bychom rádi, kdyby hazard úplně zmizel z veřejného života," říká náměstek primátora Pavel Sinko.

Pokračování ze strany 1 Děčín dostává z hazardu ročně nemalé peníze. Jen do loňského městského rozpočtu nateklo z automatů více než
20 milionů korun.

„Co se týče příjmů města 
z této činnosti, použijeme je na veřejně prospěšné účely, například na údržbu dětských hřišť a podobně. V budoucnu pak nebudeme s tímto příjmem počítat, protože cítíme, že hazard způsobuje často výrazné problémy v rodinách," dodává Sinko.

Podle nové vyhlášky by měly v děčínských hospodách fungovat pouze klasické automaty. Videoterminály by měly postupně zmizet. Ministerstvo financí jim totiž bude rušit povolení. Umožňuje to nález Ústavního soudu, který zrušil část loterijního zákona. Ta upravovala povolování videoloterijních terminálů. Původně je povolovalo ministerstvo financí, po zrušení části zákona je regulace hazardu plně v kompetenci obcí, které jej mohou i úplně ze svého území vykázat. Návrh radniční koalice sociálních demokratů a Volby pro město počítá v Děčíně kromě omezení počtu automatů 
i s regulací provozní doby. Pokud bude nová vyhláška ve čtvrtek schválena –  což je velice pravděpodobné – budou moci být automaty spuštěné pouze od 12 do 22 hodin. Novou vyhlášku podpoří také občanští demokraté, kteří jsou nejsilnější opoziční stranou.

„Se současnou vyhláškou jsme měli problém. Proto si myslím, aniž bych chtěl předjímat, protože návrh jsem ještě nečetl, že drtivá většina našich zastupitelů změnu podpoří," říká lídr občanských demokratů Vladislav Raška 
s tím, že se tak otvírá prostor, ve kterém vidí možnosti pro pravicové prvky regulace podnikání.

S navrhovanou vyhláškou ale nesouhlasí většina diskutujících na Facebooku Děčínského deníku. Lidé by většinou chtěli provozování automatů v Děčíně zcela zakázat.

„Takže vyklízení pole „podnikatelům", kteří budou dále učit lidi závislosti? Špatný kompromis pro lidi, dobrý „kšeft" pro majitele heren. 
Je to nejenom krok zpět, ale 
v podstatě totální vyklízení pole pro ty, kdo v těchto hernách prohrávají veřejné peníze ze sociálních dávek," má jasno Josef Šédl.

„Nejsou prachy, tak si je zase vezmeme z rodinných rozpočtů těch sociálně nejzuboženějších. Bravo, SOCIÁLNÍ demokracie (a Volbo pro město)!" přidal se uživatel s přezdívkou Pepyk z Děčína. Regulace hazardu vzbuzovala vášně již na podzim 2011, kdy Děčín připravoval první vyhlášku. Ta tehdy zcela zakázala provozování heren na území města. Při projednávání na zastupitelstvu města vystoupili nejen provozovatelé heren, ale i jejich zaměstnanci. Ti přišli na Střelnici i s transparenty, na kterých stálo například Neberte nám práci. Naopak na podporu zákazu hazardu vznikla občanská iniciativa – ta pod petici za zákaz heren sesbírala tisíce podpisů.