Po osmi letech znovu usedl do starostenského křesla ve Hřensku Jan Havel. „Čeká nás hodně práce, hlavně v prvních měsících,“ říká v rozhovoru pro Děčínský deník.

Co vás nyní čeká v čele Hřenska? Kam chce obec směřovat?
Já si myslím, že nyní je pro naši obec úplně nejdůležitější zjistit hospodářskou a finanční situaci Hřenska, vyrovnat vztahy mezi občany a odstranit kámen ze silnice do Německa. Což je podle mého názoru po právní stránce neřešitelná situace, proto je potřeba požádat o pomoc krajský úřad, který jako jediný může pomoci.

Co z toho bude nejtěžší?
Všechno. Úplně všechno. Ale já si myslím, že hřenští obyvatelé budou pomáhat a že se nám to povede.

Jaká je současná finanční situace Hřenska?
Nemohu vám odpovědět zcela fundovaně, protože jsme neměli přístup do všech papírů. Ale co vím, tak ke konci února bych tipoval, že má Hřensko v pokladně nula nula nic a čtyři miliony dluhů. To je půjčka, kterou si obec vzala, a musela si ji vzít – na rozjezd soutěsek. A ta půjčka se samozřejmě musí postupně splácet.

V čem konkrétně je problém v mezilidských vztazích?
Nedá se říct, že v něčem konkrétním. Ale v průběhu několika let dospěla situace ve Hřensku až k tomu, že se někteří lidé nebaví s jinými lidmi, hádají se spolu a tak dále. A ty důvody, proč se hádají, to jsou takové žabomyší války, které podle mne lze odstranit.

Hřenskem posledních dvacet let cloumají spory o soutěsky, které jsou velkou turistickou atrakcí a zajišťují obci poměrně slušné příjmy. Nemůže se za spory skrývat boj o soutěsky?
O tom nemohu ani polemizovat, ani uvažovat. To by bylo rozumné, kdybyste se zeptal každého občana Hřenska. Můj soukromý názor ale je, že za všemi boji, stížnostmi či válkami je čísi snaha opět získat soutěsky do svého vlastnictví, aby nepatřily obci. Ale aby finanční prostředky tekly do soukromé kapsy. Současná koalice (Soutěsky – věc veřejná, věc neprodejná a Strana za trvalou prosperitu obou soutěsek – pozn. red.) se distancuje od toho, že by soutěsky někdy v budoucnu mohly nepatřit obci. Budeme se zasazovat o to, aby soutěsky v žádné formě nepřešly na soukromníka. Tedy ať ve formě třeba akciové společnosti nebo formou pronájmu.

Mluvil jste o nápravě mezilidských vztahů. Ale ty turisté nevidí. První, co vidí, kromě kamene na silnici, jsou stánky plné sádrových trpaslíků. Porovnání s obcemi na druhé straně hranice je obzvlášť kontrastní.
Jestli na mně chcete, abych vám řekl, že odstraním stánky ve Hřensku, tak to nelze, protože tyto stánky jsou na soukromých pozemcích. A mnohé z těchto stánků jsou dokonce zkolaudovány, takže to jsou stavby, ke kterým my nemůžeme přistoupit. Existují tady ale různé stánky, které by šlo redukovat. Záleží ale na spolupráci celého zastupitelstva, co s tím bude dělat. A chtěl bych ještě dodat, že nejsme v Německu, ale v Česku. Pokud nám tyto stánky budou hyzdit obec a občanům se to nebude líbit, tak budeme podnikat takové kroky, aby k tomu nedocházelo. Ale abychom vyhnali všechny Vietnamce a udělali si ze Hřenska Potěmkinovu vesnici, to není správné řešení.

KDO JE JAN HAVEL
Jan Havel se pohybuje v komunální politice ve Hřensku celou dobu od listopadu 1989.
V minulosti již jednou byl starostou obce, stejně jako nyní spolupracoval s děčínským advokátem Zdeňkem Pánkem, který se i nyní stal místostarostou Hřenska.
Civilním povoláním je Jan Havel známý hoteliér, patří mu totiž stejnojmenný hotel ve Hřensku – Hotel Hawel.