Dobrovolní hasiči z Bynovce musí před každou zimou z cisterny vypustit vodu, znovu ji napouští až v březnu. Nemají totiž hasičskou zbrojnici. Voda by v zimě v cisterně zamrzla.
„Pokud v zimě hoří, musíme nejdřív k rybníku pro vodu, až poté k požáru, je to zbytečná ztráta času. A navíc se nám nikdy nepodaří před zimou vypustit všechnu vodu, mrazem nám pak praskají hadice,“ vypočítal problémy velitel bynoveckých dobrovolných hasičů Jaroslav Bucek.
Auta bez garáže
Bez potřebného zázemí nemají ani šanci získat modernější vybavení. Dobrovolní hasiči přitom zasahují u požárů nejen v Bynovci, ale i v Arnolticích, Srbské Kamenici, Kámenu, Růžové a Ludvíkovicích. „Momentálně máme jen jednu stříkačku z roku 1978 a jednu devětadvacet let starou cisternu. Nové auto, pokud nebudeme mít garáž, nám nikdo nedá,“ posteskl si velitel Bucek. Stávající zbrojnice v centru obce je nevyhovující, je moc nízká, modernější auta se do ní nevejdou.
Obec se proto rozhodla, že nechá postavit zcela novou hasičárnu. Plány však ztroskotaly, a to na zamítavém stanovisku chráněné krajinné oblasti Labské pískovce.
Ráz krajiny
„Plán, který nám obec předložila, jsme nemohli akceptovat, budova by příliš zasahovala do rázu tamní krajiny. Dalšímu jednání se ale nebráníme. Chápeme, že obec hasičárnu potřebuje,“ uvedla Ivana Klusáčková, která má v CHKO Labské pískovce na starost výstavbu. Dodala, že je ochotná se s vedením obce sejít a dohodnout se, jak by budova měla vypadat a kde by měla stát.
„Místo u tamního fotbalového hřiště, které obec pro výstavbu nové hasičárny zvolila, je pohledově náročné. Je potřeba tam budovu řádně začlenit a případně doplnit zelení,“ dodala Klusáčková. Bylo by podle ní škoda, kdyby obec nechala vypracovat plán výstavby bez porady s pracovníky chráněné krajinné oblasti.
„Každý plán stojí peníze, chápu, že jich tak malá obec nemá mnoho, proto nejdříve navrhuji schůzku, kde se domluvíme na pevných podmínkách výstavby. Až poté si může obec nechat vypracovat projekt. Minimalizujeme tak případné neshody,“ ukončila Klusáčková.
Starostka Bynovce Zdeňka Rolenčíková se nad návrhem CHKO podivovala. „Mně nikdy nic takového nenabídli, slyším o tom poprvé, ale určitě nabídky využijeme. Rádi budeme spolupracovat, hasičárnu nutně potřebujeme, a to co nejdříve,“ uvedla Rolenčíková.
Budova hasičské zbrojnice musí ale splňovat určité podmínky, například výška vrat musí být čtyři metry. „Právě výška budovy byla trnem oku pracovníkům v CHKO Labské pískovce. Je jasné, že hasičárna bude vyšší než stávající budova sportovních kabin. Potřebujeme zázemí, kde se bude topit, a bude tam možné garážovat techniku,“ vysvětlila Rolenčíková.
Stávající zbrojnice tyto podmínky nesplňuje, nedá se v ní ani zatopit. Třináct hasičů z výjezdové jednotky si proto musí nosit výstroj domů.
„Pokud máme poplach, tak si musí chlapi běžet domů pro výstroj a pak zpátky k autům. Ze zákona musíme do deseti minut vyjet, ale ještě se nám to nepodařilo pod dvanáct minut,“ posteskl si velitel Bucek.