„O tom, že by nás měli zrušit, se mluvilo poměrně dlouho, možná nějaké tři roky. Pořád jsme ale doufali, že na to nedojde,“ řekl jeden ze členů křešické jednotky Petr Tobiáš. Ten zveřejnil na sociálních sítích snímek křešických hasičů s tím, že je to pravděpodobně poslední společná fotografie. To vyvolalo bouřlivou reakci, která záměr radnice odsuzuje.

Paradoxní je, že magistrát letos podle Tobiáše dovolil posílit nejmenší děčínskou jednotku o další dva členy a souhlasil také s pořízením vybavení pro každého z nich. Jen oblečení pro jednoho hasiče vyjde na přibližně 30 tisíc korun. Kromě toho je nově opravená i zbrojnice.

Radnice nabídla křešickým hasičům v případě zrušení možnost přestoupit jinam. To ale křešičtí hasiči nejspíše nevyužijí. Jednak je v jiných jednotkách plno, jednak většina z nich bydlí v Křešicích.

Vyjede desetkrát do roka

Zdejší jednotka patří k těm menším, operační středisko ji zpravidla vysílá do akce až tehdy, kdy jsou nasazené všechny ostatní jednotky. K zásahům se tak dostane třeba desetkrát do roka, letos zatím vyjížděla osmkrát. Právě to je jeden z důvodů, proč město o jejím zrušení uvažuje. Tím dalším jsou budoucí potřebné investice, protože ve zbrojnici stojí 40 let stará stříkačka. Tu by ale mohlo nahradit menší auto, jednotky velikosti té křešické stříkačku mít nemusí.

Stavba protipovodňových stěn.
V Děčíně proběhne cvičná stavba protipovodňové zdi

Podle koncepce, kterou pro město zpracoval Hasičský záchranný sbor (HZS), stačí pro pokrytí města tři jednotky. „Je třeba zdůraznit, že se zatím jedná o záměr vycházející z uvedené koncepce, který bude projednán v Bezpečnostní radě obce s rozšířenou působností Děčín, případně v radě města a také v zastupitelstvu města. Zrušení organizační složky je podmíněno také souhlasem HZS Ústeckého kraje,“ uvedl mluvčí děčínského magistrátu Luděk Stínil.

Kolik přesně provoz křešické jednotky stojí, radnice zatím říct nechce. Připravuje podrobnější informace na jednání zastupitelstva příští týden. Podle informací Deníku se ale provozní náklady pohybují v nižších stovkách tisíc korun.

V Děčíně v současné době fungují celkem čtyři jednotky. Kromě té křešické jsou hasiči také v Horním Žlebu, na Starém Městě a v Boleticích. Například v Teplicích mají jen jednu profesionální jednotku. V Ústí nad Labem fungují tři jednotky dobrovolných hasičů doplněné stejným počtem podnikových jednotek.

„Je potřeba si uvědomit, že jednotky požární ochrany 5, mezi které patří i Křešice, jsou určené především pro technickou podporu, aby se hasiči z vyšších jednotek mohli věnovat své práci. Nesmíme zapomínat, že Děčín je povodňové město,“ řekl jeden z velitelů dobrovolných hasičů z okresu Děčín, který si přál zůstat v anonymitě. Typickým příkladem je pokládání norných stěn, doprava vody k velkým požárům nebo pomoc s likvidací čím dál častějších vichřic.

V Jílovém hořelo v papírnách, naštěstí jen cvičně.
FOTO: Dobrovolní hasiči nacvičovali zásah v papírnách v Jílovém