Úderem pondělní 8. hodiny hasiči ukončili zásah v okolí Janova. „To je oblast, kde v současné chvíli nejsou žádná ohniska požáru. Podle plánu hasičů mělo dojít k likvidaci i zbylých ohnisek požáru,“ uvedl ministr vnitra Vít Rakušan s tím, že zásah bude pokračovat i v dalších týdnech, po které bude zasaženou oblast potřeba hlídat. „Za uplynulé dva týdny se podařilo vybudovat dostatečnou infrastrukturu a dostat do všech oblastí vodu. Ta infrastruktura tam zůstane i po skončení hašení požáru, aby ti, co budou hlídkovat, měli přístup k vodě,“ doplnil Rakušan.

close Mapa. info Zdroj: HZS Ústeckého kraje zoom_in

Na postupu přebírání jednotlivých sektorů se s hasičským záchranným sborem domluvila správa národního parku. „Museli jsme si zasmluvnit jednotky dobrovolných hasičů. Do tohoto sektoru takto máme zajištěnou jednotku z Křešic a ze Lhotky ve Středočeském kraji. Hlídky budou na daných místech přítomné 24 hodin denně,“ uvedl mluvčí správy národního parku Tomáš Salov.

Na místě budou vždy čtyři hasiči a cisterna, která uveze alespoň 4 tisíce litrů vody. Pokud by se na takovém místě objevil, bude hlídka schopna začít okamžitě hasit. Kromě toho jsou v lese připravené zásobníky s vodou, které je také možné využít. „Na požárních hlídkách se budou podílet také naši zaměstnanci. Ti budou moci zalít ohniska přímo z těchto zásobníků, případně informovat hlídkující hasiče,“ dodal Salov.