Naštěstí se jednalo jen o prověřovací jízdy jílovských dobrovolných hasičů. Pokud by šlo o ostrý výjezd, mohla by bezohlednost parkujících řidičů způsobit nemalé problémy.

Ucpané ulice

Dobrovolní hasiči pravidelně zkouší, jak v případě potřeby projedou ulicemi města. Stejně jako při každé prověrce, tak i tentokrát byla místa, kde měli velké problémy.

HASIČI zkoušeli projet ulicemi Jílového. Na mnoha místech nemohli kvůli zaparkovaným autům projet. „Jako vždy se jedná například o ulice Oblouková nebo Družstevní. Navíc nestačí dodržovat minimální průjezdnou šířku tři metry," říká velitel jílovských dobrovolných hasičů Pavel Mošner.

Pokud nemohou projet cisterny, je možné natáhnout delší hadicové vedení.

„To může být problém, pokud je na místě pouze jedna jednotka a je potřeba každá hadice. Ty je navíc potřeba nejprve zavodnit. Mnohem vetším problémem je zajištění nástupních míst pro výškovou techniku," dodává Mošner.

Nepostaví žebřík

Právě žebříky totiž potřebují kvůli zapatkování výrazně více prostoru. Ty moderní jsou navíc vybavené počítači, které neumožní zvednout rameno tehdy, pokud není auto dokonale zajištěné.

Při zkušební jízdě hasičům asistovali také strážníci jílovské městské policie, kteří dávali bezohledně parkujícím řidičům za stěrače lístky 
s upozorněním na špatné parkování. Příště ale již podle starosty Jílového tak mírní nebudou.

„Pokud v těchto lokalitách znovu přistihnou špatně parkující řidiče, budou dávat pokuty," říká Miroslav Kalvas.

V minulosti již jílovská radnice podobné problémy řešila v jiných lokalitách. Stejně jako v jiných městech, tak i v Jílovém jsou problémy především na sídlišti.

HASIČI zkoušeli projet ulicemi Jílového. Na mnoha místech nemohli kvůli zaparkovaným autům projet. Ta totiž v době svého vzniku nepočítala s tím, že lidé budou vlastnit tolik aut. A ta tak nyní jejich majitelé parkují prakticky na každou volnou plochu.
Město, které je správcem těchto silnic, nechalo na potřebných místech namalovat podél silnic žluté čáry zamezující parkování. To většina řidičů respektuje.

Auta přenáší ručně

Podobné problémy ale mají hasiči i v Děčíně, kde jezdí profesionální hasiči jednou týdně na prověrky. Kontrolují nejen průjezdnost silnic, ale také dostupnost zdrojů vody.

„V některých lokalitách se situace zlepšila. To se týká například sídliště ve Dvořákově ulici, kde se průjezdnost vyřešila jednosměrkou. Ale stále jsou místa, kde máme velké problémy projet. Takovým místem je například sídliště 
v Březinách, které nyní čeká revitalizace. Od té si slibujeme, že by mohla výrazně pomoci," říká velitel děčínské stanice profesionálních hasičů Jiří Hykl.

Podle jeho slov se právě 
v revitalizovaných lokalitách průjezdnost lepší. Ale přesto je pořád stále dost problémových míst. A nejedná se pouze o sídliště, problémy jsou i v centru města.

„Čas od času se dokonce stane, že musíme auta přenést 
v rukách, abychom vůbec s naší technikou projeli na místo zásahu," dodává Hykl.