Nevýrazná hejtmanaka Ústeckého kraje Jana Vaňhová se dostala pod světla reflektorů. Její mateřská strana ČSSD jí nepodpořila na funkci místopředsedkyně. Důvodů je více. Jeden zajímavější, než druhý.

Podle průzkumu vede kraj špatně, visí nad ní stín nad vyšachováním Jaroslava Foldyny ze hry o funkci hejtmana a nakonec ji uškodil i soud s jejím druhem.

„Upřímně řečeno, veřejnost cítila, že vývoj v kraji nebyl po volbách standardní. Navíc byly zveřejněny těsně před sněmem výsledky soudního jednání s druhem hejtmanky, což podle mne hlasování také ovlivnilo,“ řekl Jaroslav Foldyna.

Právě on byl lídrem kandidátky ČSSD do podzimních krajských voleb a mnozí členové této strany přičítali drtivý úspěch nad ODS na severu Čech právě tomuto muži. Do nového vedení kraje se ale nedostal jako hejtman, dokonce ani jako radní.

„Veřejnost očekávala od ČSSD po volbách výrazné změny, proto bylo vítězství tak výrazné. Pak přišla volba hejtmana, další těžkost, některé jsou i objektivní jako hospodářská krize. Veřejnost v kraji prostě čekala razantnější řešení,“ míní Foldyna. Dodal ale, že se situací po volbách se vyrovnal, není Zorro mstitel a udržuje s hejtmankou normální vztahy. „Jedu dál,“ řekl.

Hejtmanka kraje Jana Vaňhová Deníku sdělila, že vše důležité už bylo řečeno. „Jsem nakonec ráda, alespoň budu mít víc času na práci pro kraj,“ uvedla. Na otázku zda si myslí, že její nezvolení je pomstou příznivců Foldyny řekla jen: „Nemyslím si to.“

Politolog Zdeněk Zbořil na to má ale jiný názor. Nediví nedůvěře lidí vůči vedení kraje, protože má podle něj stigma lidí, kteří podtrhli svého kamaráda – Foldynu. „Je to Kainovo znamení, které lidé cítí podvědomě a ČSSD na to doplatí podobně, jako když odstavili Zemana,“ je přesvědčen.

To ostatně potvrdil i malý průzkum, který si Deník udělal mezi obyvateli krajského města.

Ti, kteří se o politiku zajímají, byli přesvědčeni, že nad hejtmankou skutečně visí Foldynův stín, i když on osobně o to vůbec nemusí usilovat.

„Foldyna je oblíbený a myslím, že celá ta situace kolem volby hejtmana ČSSD jen uškodila,“ řekla paní Šulcová, ústecká volička ČSSD. Podobně vyzněl i názor Michala Kopečka, který také dle svých slov sympatizuje s touto stranou. „Myslím, že současná situace je důsledkem podrazu na Foldynu,“ řekl.

Ti, kteří se o dění v politice tolik nezajímají, zase vidí nedostatek obliby hejtmanky v tom, že obyvatelé o její práci málo vědí. „O bývalém hejtmanovi jsem neustále slyšel, že dělá to a to, je na nějaké akci… Ale tady ani nevím, zda něco na tom úřadě dělají pro lidi,“ míní František Drábek, důchodce. „Na druhou stranu je fakt, že nemusím platit poplatky v krajské nemocnici a lékárně, pro mě je to docela dost peněz.“

Podle průzkumu společnosti STEM vyšla ústecká krajská samospráva jako druhá nejméně oblíbená v republice. Kladně ji hodnotí jen 49 procent obyvatel kraje.

Výzkum zadala agentuře sama ČSSD před svým sjezdem. Měl být interní, ale část výsledků z něj už přinesl sever Aktuálně.cz. Špičky ČSSD se teď ale ke krajským výsledkům nehlásí. „Nepovažuji průzkum, kdy se někdo zeptá stovky lidí v kraji, za reprezentativní,“ zpochybnil výsledky Jiří Paroubek, předseda strany. Jak podotkl, za důležité považuje jen výsledky za celou republiku.

Co si myslíte vy? Vede Jana Vaňhová Ústecký kraj dobře? Hlasovat můžete v naší anketě

ČTĚTE TAKÉ >>>