Na Děčínsku je vážný nedostatek gynekologů. Tristní je situace především v Rumburku a celém Šluknovském výběžku. Situace by se tu ale měla zlepšit – v rumburské poliklinice má začít od července fungovat gynekologická ambulance.

„Soukromé gynekologie tu sice jsou, ale nepřijímají, mají plné stavy,“ říká Gabriela Doušová z rumburské radnice, která na problém upozornila.

Spousta gynekologů navíc přesluhuje, jsou v důchodovém věku a není za ně adekvátní náhrada. Když v Rumburku skončil před více než rokem jeden z gynekologů, měl čtyři tisícovky pacientek. V důchodovém věku je i gynekolog ve Šluknově. Pokud skončí, bude to problém, náhrada za něj není.

Teď se trochu blýská na lepší časy. Rumburská poliklinika má gynekologickou ordinaci již dlouhou dobu připravenou. Koncem roku 2010 vyhrála výběhové řízení vyhlášené Všeobecnou zdravotní pojišťovna (VZP) Jenže zatím se ambulanci nepodařilo zprovoznit.

„V průběhu letošního roku VZP opakovaně vyzývala zdravotnické zařízení k otevření ambulance v Rumburku. Do dnešního dne se tak nestalo, a to i přes opakované přísliby k zahájení provozu,“ řekla Děčínskému deníku mluvčí pojišťovny Petra Fiedlová s tím, že pokud nebude ambulance otevřená do 1. července, bude pojišťovna hledat jiného provozovatele, který gynekologickou ambulanci v regionu zajistí.

Ředitel polikliniky Darek Šváb tvrdí, že se ambulance od července rozjede.

„Není to tak jednoduché, jak se zdá. Jednáme s dalšími pojišťovnami,“ říká s tím, že do ordinace již stěhují vybavení.