Děčínské gymnázium chce od letošního podzimu v rámci osmiletého studia otevřít místo jedné hned dvě primy. Je to přívětivá nabídka pro nadané děti a jejich ctižádostivé rodiče. Místo dosavadních tří desítek stávajících žáků pátých tříd se v novém školním roce může stát gymnazisty hned šedesát školáků. Tahle zpráva se ale stává zároveň poněkud znepokojující zvěstí pro některé děčínské základní školy.

„Podle současných odhadů po prázdninách zřejmě nenastoupí do šestých tříd na naší škole hned několik žáků. Jejich rodiče si přejí, aby ve vzdělávání pokračovali právě na gymnáziu. Úbytek těchto dětí bude citelným odlivem nejen kvůli snížení celkového počtu žáků. Za ještě horší dopad považuji fakt, že nejen z té naší, ale i dalších děčínských škol budou odcházet jedničkáři i dvojkaři, kteří dosud byli pro ostatní děti s průměrnějším prospěchem vzorem,“ upozornil na úskalí početnějších přechodů dětí ze základních škol na víceleté gymnázium ředitel děčínské ZŠ Na Stráni Vít Průša.

Záměr na otevření druhé primy na gymnáziu je sice rozšířenější nabídkou vzdělávání, ale zároveň je také snahou o zvýšení obsazenosti této školy. I tam platí pravidlo o přílivu peněz a odměňování kantorů podle celkového počtu studentů.

„V minulém roce se k nám hlásilo osmdesát školáků. Padesát jsme jich tedy museli odmítnout. Letošní počty dětí zatím ještě neznáme, ale předpokládáme, že ten zájem bude podobný. Chceme jim vyjít vstříc právě tím, že otevřeme dvě primy,“ vysvětlil ředitel gymnázia Václav Lešanovský. Nezastíral ani související a prakticky momentálně hlavní důvod takového kroku. Je jím zachování celkového počtu tříd na škole. Čtyři maturitní třídy končí. Tři nové první ročníky čtyřletého studia ze žáků devátých tříd se zřejmě naplnit nepodaří. Budou jenom dvě. A obsazenost školy doplní právě dvě primy víceletého studia.

„Kdyby tady nebyl dostatečný počet studentů, museli bychom přikročit i k propouštění některých kantorů. To by pak bylo velice nepříjemné rozhodování,“ tvrdil ředitel Lešanovský.

Podobnou argumentaci chápe ředitel děčínské Evropské obchodní akademie. „Na druhou stranu se ale také obávám toho, že odchody dětí s nejlepším prospěchem budou mít nepříznivé dopady na kvalitu žáků základních škol. S tím pak mohou mít problémy další střední školy, tu naší nevyjímaje,“ upozornil ředitel akademie Jiří Petrášek.

Nějakých masivnějších úbytků nejnadanějších žáků ze současných pátých tříd se neobávají na ZŠ Kamenická.

„Těšil mě třeba úspěch bývalé naší žákyně, která zvítězila v okresním kole matematické olympiády. Jenže toho prvenství dosáhla hned v primě na gymnáziu. Ještě větší radost bych měl, kdyby v tomto případě reprezentovala naší školu. Dávám to jako ilustrační příklad, že na jedné straně můžeme odchodů dětí s vynikajícím prospěchem litovat, ale na straně druhé nemůžeme jejich volbě nijak bránit. Záleží jen na samotných rodičích a jejich dětech, pro co se rozhodnou,“ tvrdil ředitel ZŠ Kamenická Jaroslav Skála.

Přechod ze základních škol na víceleté gymnázium je podstatnou změnou a děti si musejí zvykat nejen na jiný způsob učení, ale i jiný, do určité míry přísnější školní režim.

„I tohle hledisko hraje svoji roli a nemyslím si, že by všichni nebo většina našich jedničkářů a dvojkařů chtěla po ukončení páté třídy přecházet na gymnázium. Třeba i proto, že jejich zájmy a rodičovské plány se ubírají jiným směrem a po ukončení deváté třídy zamíří na jiné střední školy,“ dodal ředitel Skála.

Podobně uvažují například rodiče Adama Musila, Chodí do páté třídy na ZŠ Vrchlického. „Neučí se špatně, ale o přechodu na gymnázium jsme neuvažovali. Na stávající škole se mu líbí a chceme, aby se o dalším studiu společně s námi rozhodoval až před ukončením deváté třídy,“ vysvětlil otec Richard Musil.