Anonym oznámil na služebnu děčínské městské policie, že kdosi odcizil víko kanálu v Marjaninské ulici v Křešicích. Strážníci ihned zkontrolovali okolní sběrny.

„V zadní části sběrných surovin v Děčíně na Starém Městě v Litoměřické ulici našli nespočet různých krytů kanalizací. Vzhledem k podezření, že tato víka mohla pocházet z trestné činnosti, přivolali na místo policii,“ řekl mluvčí strážníků Tomáš Pavlík.

Policie České republiky při pátrání zjistila, že z objevených vík bylo pouze jedno kradené.

„Poškozeným byl Magistrát města Děčína. Sběrna víko ochotně vydala. Škodu jsme vyčíslili na tři tisíce korun,“ oznámil děčínský policejní mluvčí Ladislav Cvik a dodal, že kdyby sběrna odmítla víko vydat, podle zákona by mu jej policie mohla odebrat.

„Ten, co poklop přinesl, určitě občanku předložil a uvedl potřebné informace, jinak bychom to nevykoupili,“ tvrdil Marek Jurásek, zaměstnanec sběrny kovů v Litoměřické ulici.

„Na poklopu jsem žádné označení neviděl, byl velmi zrezlý,“ uvedl jeho spolupracovník Karel Dlabal.

Při průměrné váze třiceti kilogramů si zloděj mohl přijít na necelých sto korun.

V dlouhodobém měřítku policie zaznamenala pokles zájmu zlodějů o víka, což je dáno samotnými výkupci barevných kovů, kteří litinová víka odmítají vykupovat.

„Sběrna je při výkupu povinna vést evidenci osob, kde bude vedle druhu a množství materiálu uvedeno celé jméno, místo trvalého pobytu, číslo občanského průkazu nebo jiného průkazu totožnosti každé z osob, od které odpad vykoupí,“ uvedl Cvik.

Sběrna kovového odpadu v děčínské Březové ulici se s zákazníky, kteří by nabízeli víka kanalizací zatím nesetkala.

„Vždy požadujeme od prodávajícího občanský průkaz a evidujeme všechny potřebné údaje, aby se v případě jakéhokoliv problému mohl dotyčný dohledat. Bez předložení občanského průkazu materiál jednoduše nevykoupíme,“ uvedl majitel firmy Jan Vrabec.

S mizejícími kanály se potýkají třeba i v Krásné Lípě. Rozhodli se ale k radikálnímu řešení.

Radnice nechala vyměnit klasické litinové kanály za pryžové, které jsou vyrobeny z recyklovaného plastového materiálu a tím jsou pro zloděje bezpředmětné.

„Cena jednoho litinového víka se pohybuje mezi šesti až sedmi tisíci korunami stejně tak jako u pryžového,“ uvedl tajemník Městského úřadu Krásné Lípy Jan Kolář.

K opatření radnice přistoupila především proto, že litinové kanály a poklopy mizely v nenávratnu, málokdy je policie objevila, stejně jako pachatele krádeže.

Své si odcizeným kanálem užil Mirek Buchal. Když se vracel z večírku, přehlédl chybějící víko a do hlubokého kanálu spadl. Naštěstí zareagoval pohotově.

„Jen tak tak jsem roztáhl ruce a lokty se zachytil uprostřed šachty. Vyvázl jsem jen s pomlácenýma rukama a namoženými žebry,“ popsal Buchal. Dodal, že raději ani nedomýšlel, jak by skončil, kdyby se nezachytil, nebo do šachty spadlo malé dítě.