Pokračující obnova děčínského zámku a podzámčí postupně otevírá přístup do míst, kam se veřejnost běžně nedostala. Bude to platit i v případě kryté spojovací chodby, kterou kdysi členové rodiny Thunů procházeli ze zámku na bohoslužby do Kaple Panny Marie a kostela Povýšení sv. Kříže.

„Město uspělo se svojí žádostí na ministerstvu kultury a z programu záchrany architektonického dědictví získá částku dva miliony a šest set padesát tisíc korun. Z vlastního rozpočtu musíme přidat částku o dvacet tisíc korun nižší. Rozhodovat o tom na dubnovém jednání budou zastupitelé města,“ informoval děčínský primátor Vladislav Raška.

Zatím je vydrancovaná

Spojovací chodba, do které se vstupovalo pod glorietem v Růžové zahradě, je prakticky vydrancovaná.

„Chybí tam podlahy, rozpadlé jsou stropy i poničené zdi. Museli jsem proto navrhnout takový postup obnovy, aby došlo k navrácení chodby do téměř původního stavu,“ tvrdil architekt Václav Girsa. Právě jemu a týmu jeho spolupracovníků z pražského Ateliéru obnovy a konzervace historických sídel město svěřilo zpracování studie a posléze projektu proměn, které umožní zpřístupnění chodby návštěvníkům zámku i samotným obyvatelům Děčína.

Obnova skončí ještě letos

„Chceme do úspěšného konce dovést obnovu celého zámeckého komplexu a spojovací chodba je jeho součástí,“ poznamenal děčínský primátor. Připomněl, že rekonstrukční práce by měly skončit ještě letos. Příští rok už má chodba rozšířit okruh prohlídek o další trasu. Návštěvníci zámku se tak dostanou do míst, která se uzavřela prakticky před více než sedmdesáti lety. Hned poté, kdy zadlužení Thunové prodali zámek československému státu a ten ze šlechtického sídla na počátku třicátých let minulého století zřídil kasárna.

„Myslím, že až se podaří dílo zdárně dokončit, stane se obnovená a zpřístupněná chodba jednou z atraktivních součástí prohlídek děčínského zámku. Zatím je to pro veřejnost prostor obestřený tajemstvím,“ dodal architekt Václav Girsa.

Nabídnou i další prohlídky

Město má zájem na tom, aby se veřejnost mohla seznamovat s dalšími zrekonstruovanými prostorami děčínské dominanty. Platí to i o zámeckých vinných sklepích.

„Jejich obnova sice ještě nějakou dobu potrvá a také si vyžádá nemalé finanční náklady, ale některou část bychom rádi návštěvníkům v rámci prohlídek ukazovali už příští rok,“ tvrdil děčínský radní Valdemar Grešík. Zatím reálnější je ovšem zpřístupnění některých míst v jižních zámeckých zahradách,

„Tam by už příští rok mohli lidé při prohlídkách vidět někdejší oranžérii a třeba i nově založenou vinici,“ dodal Grešík.