Gymnázium v Rumburku by se mělo stát součástí současné zdravotnické školy a obchodní akademie. S tím ale nesouhlasí gymnaziální pedagogové, studenti, ani jejich rodiče. Včera dali najevo svou nespokojenost rumburským zastupitelům.

„Proti optimalizaci jako takové nic nemám, vím, že je dětí čím dál méně. A tento trend se jen tak nezastaví,“ říká ředitel gymnázia Roman Kroutil. Tomu se nelíbí především to, že by jeho škola měla být začleněna do střední zdravotnické školy a obchodní akademie, která vznikla před dvěma lety ze dvou samostatných škol. „Gymnázia jsou tradičně nositeli kvalitního vzdělávání, proto se není třeba bát úpadku kvality školství v Rumburku,“ tvrdí Kroutil, který ve svém projektu navrhuje postupný útlum výuky na obchodní akademii vzhledem k tomu, že v nedalekém Varnsdorfu je možné studovat velmi podobný obor.

S jeho slovy samozřejmě nemůže souhlasit ředitel sloučené zdravotnické školy. „My na rozdíl od kolegy Kroutila nic rušit nechceme. Chceme zachovat současný rozsah studijních oborů,“ říká Milan Jirsák. K jeho projektu se prozatím přiklání také krajský úřad, který v prvním pololetí letošního roku rozhodne o sloučení škol. „Mně osobně se více líbil projekt zdravotnické školy. Především proto, že garantuje zachování všech současných oborů,“ říká krajský radní pro školství Petr Jakubec a jedním dechem dodává, že vzhledem k úbytku dětí je třeba školy slučovat, čímž paradoxně podporuje konkurenční projekt gymnázia.

Podle Jakubce bude třeba ještě získat podklady několika dotčených institucí, především měst a obcí. „Je to rozhodnutí, které nemůžeme odkládat. Ale nic nechceme uspěchat,“ říká Jakubec, podle jehož názoru nemají malé školy šanci přežít a jehož úřad preferuje odborné vzdělávání před všeobecným. A to i přesto, že řada studentů odborných oborů po dokončení studia těžko nachází uplatnění na trhu práce. Oproti tomu studenti gymnázia v drtivé většině končí na vysokých školách a s uplatněním většinou nemají problém.

Program slučování škol a vzniku páteřních zařízení je v běhu již několik let podle předem stanovených pravidel, která dostála změn zhruba před dvěma lety. Jedním takovým požadavkem je minimální počet žáků páteřní školy. Na ten obě tyto školy však nedosáhnou ani v součtu všech žáků. „Je jasné, co se bude dít v dalších letech. Postupně se bude optimalizovat, až zůstane jedna jediná škola v celém Šluknovském výběžku, který už nyní patří do nejnižších pater podle vzdělanosti. A to ve Varnsdorfu,“ říká jeden z obyvatel Šluknova, jenž si nepřál uvést jméno.